Gündem Haberleri

  NATO'dan Suriye'ye "F4" eleştirisi

  Hürriyet Planet
  02.07.2012 - 15:41 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye'nin uyarı yapmadan Türk askeri uçağını düşürmesinin "tüm uluslararası normlara aykırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini" söyledi.

  Rasmussen, NATO'nun olağan basın toplantısında, geçen hafta Türkiye'nin  çağrısıyla toplanan ittifak üyelerinin Suriye'yi en sert şekilde kınadıklarını ve Türkiye'ye tam destek verdiklerini hatırlattı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Rasmussen, uçağın düşürülmesiyle ilgili Batı basınında isimsiz kaynaklara dayandırılarak yazılan haberlerin hatırlatılması üzerine Türkiye'nin NATO'da  yaptığı sunumu ve verdiği somut bilgileri kamuoyuna açıklayamayacağını kaydetti.

  Rasmussen, "Geçen hafta (Türkiye'nin çağrısıyla NATO'da yapılan) toplantımızın sonucu gayet açık. Müttefikler oybirliğiyle Türkiye'ye güçlü desteklerini ve dayanışma içinde olduklarını bildirdiler. Her ne şekilde olursa olsun uyarı yapılmadan bir uçağın düşürülmesi tüm uluslararası normlara aykırıdır ve kabul edilemez" şeklinde konuştu.
         
  "İSİMSİZ KAYNAKLARA GÜVENİLMEMELİ"

  İsim vermeden Wall Street Journalist gazetesinin hafta sonunda ortaya attığı iddiayı da eleştiren Rasmussen, uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğü şeklinde çıkan haberlerle ilgili "Bunlardan alınacak ders, isimsiz kaynaklara güvenilmemesi gerektiğidir" dedi.

  Rasmussen, Türkiye'nin bu hafta içinde Suriye konusunda NATO'ya yeni bilgiler vermesini beklediğini dile getirdi.

  Rasmussen, Suriye'de hala doğru yöntemin soruna siyasi çözüm bulunması olduğunu belirterek, uluslararası topluma tek ses olarak bu doğrultuda çalışmaları ve Şam yönetimi üzerinde baskıyı artırmaları çağrısında bulundu.

  Rasmussen, "(Suriye'ye) askeri müdahale niyetimiz yok, çünkü siyasi çözümün yeterli olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

  Genel Sekreter Rasmussen, Suriye'ye askeri unsurlar konuşlandırma  konusunda herhangi bir talep almadıklarını ve Suriye muhalefetiyle NATO olarak doğrudan diyalog içinde olmadıklarını bildirdi.

  TÜRKİYE'NİN TUTUMUNU ÖVDÜ

  Rasmussen, Türkiye'nin Suriye sınırına askeri yığınak yapmasının iki ülke arasında bir çatışmaya neden olma riskini beraberinde getirip getirmediği yönündeki bir soruya ise şöyle cevap verdi:

  "Hayır. Aksine, böyle trajik bir uçak olayına rağmen itidalli hareket eden Türkiye'nin bu tavrını takdir ediyorum."

  NATO Genel Sekreteri, "Türkiye'nin halkını ve topraklarını korumak için gerekli önlemleri almasını gayet normal buluyorum" dedi.

  Rasmussen, Türkiye'nin NATO'dan Suriye sınırına AWACS (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Sistemi) uçakları göndermesi gibi bir talepte bulunmadığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı