Gündem Haberleri

    NATO'da ikiz çıkmazı

    Hürriyet Haber
    25.10.2003 - 01:46 | Son Güncelleme:

    Gelecek mayıs sonlarında İstanbul'da düzenlenecek NATO zirvesinin tarihi bir türlü belirlenemiyor. Çünkü ABD Başkanı Bush'un ikizleri Jenna ile Barbara'nın mezuniyet törenleri mayıs sonunda.

    Washington Post'a göre ABD değişiklik istediği diye her ülkeden yeni bir tarih önerisi geliyor ve bu durum da Türkiye'yi üzüyor.

    Türk Dışişleri'nden bir kaynak haberi doğruladı ve ‘‘Bir gün basına sızması bekleniyordu. Zirveye Başkan Bush'un katılmasını sağlamak için tarih belirleme çalışmaları sürüyor. Beyaz Saray'la sürekli görüşülüyor’’ dedi.

    Amerikan The Washington Post Gazetesi, ABD Başkanı George Bush'un gelecek yıl mayıs sonlarında İstanbul'da yapılacak NATO zirvesine katılmasının, iki kızının üniversite mezuniyet törenlerinin aynı tarihlere rastlaması yüzünden tehlikede olduğunu yazdı. Gazetenin önemli köşe yazarlarında Al Kamen, NATO zirvesi gibi önemli bir olay için Türkiye'nin erkenden hazırlıklara başladığını, ancak Bush'un durumuyla ilgili sorun çıktığını belirtti.

    Buna göre, Beyaz Saray, kısa süre önce NATO zirvesinin tarihlerinin Bush'un iki kızı Jenna ve Barbara'nın Teksas ve Connecticut eyaletlerindeki üniversitelerinde düzenlenecek diploma törenleriyle çakıştığını fark etti. Bunun üzerine Amerikan yönetimi bütün NATO ülkeleriyle temasa geçerek, zirve tarihinin ileri kaydırılmasını istedi, aksi takdirde Bush'un katılamayacağını bildirdi.

    Gazeteye göre, bunun üzerine Fransa, NATO zirvesi tarihinin Haziran başına alınmasını önerdi. Böylece Bush'un İstanbul'daki zirvenin ardından Fransa'ya geçerek Normandiya Çıkarması'nın 60. yıldönümü olan 6 Haziran'da düzenlenecek törene katılabileceği belirtildi.

    TÜRK TARAFI ÜZGÜN

    Ancak bu kez de Türk tarafının, Haziran başlarında İstanbul'da çok büyük bir ekonomik konferans düzenleneceğini ve bütün otellerin dolu olduğunu bildirdiği kaydedildi.

    Yazıda, bu nedenle şu anda NATO zirvesinin hangi tarihte yapılacağının belli olmadığı ve bu durumun Türkleri üzdüğü belirtildi. Kamen, ‘‘Bir başka seçenek, zirvenin Haziran sonunda toplanması, ancak bu durumda birçok dünya lideri programlarını değiştirmek zorunda kalacak, çok daha kolay bir çözüm; Bush'un kızlarının okuduğu üniversitelerin tören tarihlerini değiştirmesi’’ diye yazdı.
    Etiketler: son dakika , haberler
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı