Gündem Haberleri

  NATO’ya gidiyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin, eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri seçilmesine karşılık, bir Türk’ün NATO Genel Sekreter Yardımcısı olması şartı yerine getiriliyor.

  Türkiye, NATO Genel Sekreter Yardımcısı adayı olarak Cumhurbaşkanlığı Dışpolitika Başdanışmanı Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ü belirledi. Büyükelçi Diriöz, NATO merkezinde istişarelerde bulunmak ve mülakat yapmak için halen Brüksel’de bulunuyor. Bir Türk diplomatın NATO’da genel sekreter yardımcılığı görevine getirilmesi sözü, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’ta Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede de gündeme geldi. Erdoğan, Obama’ya Türkiye’ye verilen sözü hatırlattı. Washington’ın baskısı üzerine Rasmussen, Türkiye’den genel sekreter yardımcısı adayını belirlemesini istedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan’ın oluru üzerine Diriöz, genel sekreter yardımcısı adayı olarak belirlendi ve görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel’e gitti.

  Diriöz, Türkiye Dışişleri’nin en önemli NATO uzmanlarından birisi olarak biliniyor. 1989’da Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliği’nde müsteşar olarak görev yapan Diriöz, 1997’de de merkezde NATO ve Batı Avrupa Birliği Siyasi İşler Dairesi’nde daire başkanı olarak hizmet vermişti. Cumhurbaşkanı Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde bir süre bakanlık sözcülüğü yapan Diriöz, daha sonra Amman’a (Ürdün) büyükelçi olarak atanmıştı. Merkeze döndükten sonra Ortadoğu Dairesi Genel Müdürlüğü yapan Diriöz, daha sonra Çankaya Köşkü’nde Dışpolitika Başdanışmanlığı’na getirilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı