Gündem Haberleri

  NATO sınırı ihlal edildi

  Hürriyet Haber
  18.09.2013 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Hatay sınırında vurduğu Suriye helikopteri, bölgede tansiyonu yükseltti.Suriye, helikopterin yanlışlıkla girdiğini, Türkiye’nin aceleci bir yanıt verdiğini savundu.Davutoğlu, “Bu sınır aynı zamanda NATO sınırı, NATO sınırı ihlal edilmiştir” dedi.

  TÜRKİYE’ye ait iki F-16 savaş uçağının, Hatay sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle önceki gün Suriye’ye ait Mİ-17 tipi askeri helikopterini füzeyle vurup düşürmesi bölgede tansiyonu yükseltti.

  DAVUTOĞLU: SAVAŞA ZEMİN

  Helikopterin vurulduğunu önceki gün Paris’te İngiliz ve Fransız mevkidaşı ile yemekteyken haber alan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dün A Haber’de katıldığı bir programda konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bir suçlu ve bir mütecaviz ancak caydırıcılıkla durdurulabilir. Uluslararası toplumun onu cezalandıracağı korkusu devam etseydi, dün (önceki gün) Türkiye sınırına 20-30 km ötede varil bombası attıktan sonra Türkiye sınırını ihlal etme cesaretini gösterebilir miydi? Caydırıcı değilseniz savaşa zemin hazırlarsınız. Bu sınır aynı zamanda NATO sınırı. NATO sınırı ihlal edilmiştir. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan, ulusal güvenliği anlamında kendi bağımsız kararını alarak savunmasının gereğini yapmıştır. NATO dayanışması zaten bütün bu konularda işbirliği gerektirir.

  GÖRÜNTÜLER ESKİ: (Suriye’deki şiddet görüntüleri) Kafa kesme görüntüleri gayet vahşi görüntüler. Muhalefet de bu görüntüleri lanetliyor. Bu çekimlerin yerleri ve konumları itibariyle, en az bir sene önce olduğunu düşünüyoruz. Bugünlerde çıkmasının sebebi, sanki kimyasal saldırının oluşturduğu vahşete mütenasip bir vahşet de öbür taraf yapıyor gibi bir kanaat uyandırmak.

  CAN KAYBI 1 MİLYON OLUR: (BM’nin kimyasal silahlara ilişkin raporu) Hiç kimsenin kimyasal saldırının mahiyeti konusunda şüphesi bulunmuyor. Bunu ancak ve ancak Suriye rejimi kullanmış olabilir. Raporda belirtilen, yerden yere füze kapasitesine muhalefet sahip değil. Sanki bütün mesele kimyasal silahmış gibi tanımlanırsa ateşkes yapılır ama toplam ölü sayısı bir sene içinde takriben 700 bin ila 1 milyon arasına çıkabilir.”


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı