Gündem Haberleri

  NATO saldırısında Afgan kadınlar öldü

  BBC Türkçe / A.A.
  17.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın doğusundaki Laghman eyaletinde NATO'nun düzenlediği hava saldırısında 8 kadın öldü, 7 kadın yaralandı.

  NATO'nun Afganistan'ın Lagman vilayetinde düzenlediği hava saldırısında 8 kadın öldü, 7 kadın yaralandı.

  Lagman Valiliği sözcüsü Serhadi Zuvak, NATO'nun Alingar ilçesinin Nurlam köyüne düzenlediği hava saldırısında 8 kadının öldüğünü, 7 kadının yaralandığını belirtti.

  Zuvak, NATO'nun bölgeye saldıracağına dair Lagman yetkililerine hiçbir bilgi verilmediğini söyledi.

  NATO'nun açıklamasında ise hava saldırısında sivillerin öldürülmediği ifade edildi.

  MEYVE TOPLUYORLARDI

  laghman Valiliği'nden yapılan açıklamada sivillerin, bölgede yaygın olarak yapılan bir şekilde, kereste ve sert kabuklu meyvelar toplamak üzere Noarlam Saib vadisindeki ormanlara gitmiş oldukları belirtildi.

  Ormanlarla kaplı bu dağlık bölgenin Taliban ve diğer isyancı hareketlerin tercih ettiği alanlardan olduğu kaydediliyor.

  YEREL POLİSİN SALDIRISINDAN SONRA

  Daha önceki saatlerde de Afganistan yerel polisinin dört NATO askerini öldürdüğü açıklanmıştı.

  Güneydeki Zebul eyaletinde bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıdan sonra beş polisin ortadan kaybolduğu, birinin ise öldürüldüğü kaydedildi.

  NATO askerlerinin Pakistan sınırı yakınlarındaki Zebul bölgesinde yer alan Mezan'daki bir polis karakoluna isyancı güçlerce düzenlenen saldırıyı durdurmaya çalıştıkları sırada, Afgan polis üniforması giymiş bir kişi tarafından öldürüldüğü belirtildi.

  Afganistan kaynaklı bir haberde, öldürülen NATO askerlerinin özel birliklere üye olduğu belirtildiyse de, NATO bunu reddetti.

  Söz konusu beş güvenlik görevlisinin saldırıya karışmış olup olmadıkları anlaşılamadı. Bir NATO yetkilisi askerleri öldüren şahsın kaçtığını ve saldırganların kaç kişi olduğunun henüz belirlenemediğini bildirdi.

  Bu son saldırıyla, bu yıl içinde Afgan güvenlik güçlerince öldürülen NATO askerlerinin toplamı 51'e ulaştı.

  DÜN İKİ İNGİLİZ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Dün de polis üniformalı bir şahsın bir başka kontrol noktasına düzenlediği saldırıda iki İngiliz askeri ölmüştü. Olayda bir Afgan polisin yaralıymış gibi davrandığı ve devriye gezen İngiliz askerleri yardımına gelince ateş açıp iki İngiliz askerini öldürdüğü, bunun üzerine açılan ateşte kendisinin de öldürüldüğü açıklandı.

  Cuma günü ise Afganistan'ın güneyindeki Bastion Kampı'na düzenlenen Taliban saldırısında iki Amerikan deniz piyadesi öldü. Taliban militanları Helmand eyaletinde büyük bir alana yayılmış olan Bastion Kampı'na girmeyi başardı ve ABD'ye ait altı Harrier uçağını tahrip etti.

  Bu arada dün gece doğudaki Ningarhar eyaletindeki Hisarak'ta polis karargahına saldıran Taliban militanlarından en az 20'si öldürüldü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı