Gündem Haberleri

  NATO, Pakistan'dan çekiliyor

  A.A.
  19.01.2006 - 11:22 | Son Güncelleme:

  NATO, deprem nedeniyle Pakistan'da görev yapan askeri birimlerinin bölgeden ayrılmaya başladığını, geri çekilme işlerinin 1 Şubat'a kadar tamamlanmış olacağını bildirdi.

  İttifak yetkilileri, geçen ekim ayı başında başlatılan yardım operasyonlarının son bulduğunu, bölgede kurulan geçici bir hastanenin 5 bin kişiye tedavi sağladıktan sonra kapatıldığını ve hastane personelinin ülkeden ayrıldığını söyledi.
  NATO sağlık personelinin yerinin Pakistanlılar tarafından doldurulduğu, ittifakın bazı tıp malzemelerini bağış olarak bölgede bıraktığı ifade edildi.

  Pakistan'daki askeri birimleri yöneten İngiliz general Andrew Walton, bazı üye ülkelerin askerlerinin ve yardım birimlerinin ikili ilişkiler çerçevesinde Pakistan'da bir süre daha kalacağını bildirdi.
  NATO, Pakistan'a yapılan deprem yardımlarına ilişkin çalışmalar çerçevesinde, Acil Mukabele Gücü'nden (NRF) bin kadar teçhizatlı askeri görevlendirmişti.

  Devlet ve hükümet başkanlarının 2002 sonunda Prag zirvesinde aldığı karar çerçevesinde, bu yıl 25 bin kadar askerle “tam operasyonel” olması öngörülen NRF, ilk aşamada 2004 yılında 6 bin dolayında askerle göreve başladı.
  İttifak üyesi ülkelerin kara, deniz ve hava kuvvetlerinden gelen araç ve askerlerden oluşan NRF, “bir kriz halinde” 15 ila 30 gün içinde harekete geçirilebilecek yetenekte bulunuyor. NRF, “dünyanın her yerinde”, “modern NATO'nun hedef olduğu yeni tehditlere karşı” mücadeleye hazırlıklı tutuluyor.

  İttifakın askeri yetkililerine göre, bu tehditlerin başında terörizm ve kitle imha silahları bulunuyor. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, “NATO bir insani yardım örgütü değildir ve ittifakın bu tür bir örgüt olma niyeti yoktur” diyerek, bu konudaki bazı tartışma ve itirazları noktalamıştı.

  NATO bünyesindeki son tartışmalarda, ittifakın insani yardım ve doğal felaketlere müdahale alanlarında olası rolü ele alınıyor. Başta Fransa olmak üzere bazı müttefikler, NRF birimlerinin Pakistan'a gönderilmesine karşı tavır aldı ve NRF'nin bu amaçla oluşturulmadığı üzerinde durdu.

  İttifakın, deprem yardımı çerçevesinde, BM tarafından sağlanan çadır, örtü, ısıtma cihazı gibi ihtiyaçları karşılayan 3 bin tondan fazla insani yardım malzemesini Pakistan'a aktardığı belirtildi. Bu operasyonlarda İncirlik Üssü kullanıldı. NATO askerleri, kurtarma çalışmalarına ve sağlık hizmetlerine katkıda bulundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı