Gündem Haberleri

  NATO müteahhidine ayrıcalık bitti

  Sedat ERGİN
  15.02.2005 - 08:31 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hürriyet’in NATO müteahhidliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Müteahhitlere verilen ihalelerde NATO yeterlik belgelerinin kaldırılmasıyla ilgili uygulamada son durum nedir?

  Vaktiyle NATO tedarikinde NATO ehliyet belgesi kullanılıyormuş. NATO ihalesi denince, bu yeterlik belgesi olmayan müteahhitler parasal yeterlilikleri olsa da NATO gizlilik derecesi tahkikatından geçmedikleri öne sürülerek ihalelere sokulmuyormuş. Bu belgeye sahip olan 10-15 müteahhit varmış. NATO ihalesi olduğu zaman yalnız bunlar sokuluyormuş. Benden önce başlanan bir çalışmayla NATO ihale belgeleri iptal edilmiş. Şimdi NATO ihalesi olduğu zaman bütün müteahhitlerin girmesi mümkün, böylece tekelleşme de kaldırılmış oldu. Benden önce başlamıştı, benim zamanımda da uygulama aynen devam ediyor. Şimdi müteahhitlik belgesi olan ve ihalenin sınırları ve teknolojisi itibarıyla da girme ehliyetine sahip olan herkes girebilir. Ayrıcalıklar kaldırılmış oldu.

  (NOT: Söz konusu ihale yöntemi 2001 yılında kaldırılmıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Milli Savunma Müsteşarı bugünkü Ege Ordu Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’di.)

  NATO altyapı fonlarından yapılan harcamaların daha yüksek rakamlara çıktığı, bu harcamaların denetlenmediği yolundaki yorumları nasıl karşılıyorsunuz?

  NATO ihalesi dendiğinde, prensip itibarıyla NATO fonlarının kullanıldığı, bütçeye girmeyen, girmediği için de bütçe denetimine tabi olmayan bir paradan bahsediliyor. Her zaman bu böyle olmamış, milli kaynaklar da kullanılmış.

  NATO altyapı fonlarında Türk vergi mükelleflerinin de parası harcanıyor mu?

  Türk vergi mükelleflerinin parasının kullanıldığı haller de olmuş. Ama normal denetimin dışına çıkarılmış, Sayıştay’ın, Maliye’nin denetimi yok, bütçeye de girmediği için zaten bunların denetlenmesi de söz konusu değil. Şimdi tabii daha da kritik olan husus, bizim ihale yöntemlerimiz ve Bayındırlık birim fiyatları da uygulanmamış. O zaman çok yüksek gitmiş, şimdi bunların hepsi kalkmış oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı