Gündem Haberleri

  NATO Libya'daki silahların derdine düştü

  Le Figaro
  30.10.2011 - 14:21 | Son Güncelleme:

  NATO, Rusya'dan gelen teklifi de değerlendirerek Libya'daki silahların dağıtımını kontrol altına almak için harekete geçecek.

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kaddafi'ye ait cephanelerin ve karadan havaya ateşlenen füzelerin el Kaide'nin eline geçmesinden endişe ediyor.

  NATO'nun Libya'da 7 aydır süren operasyonunu geçen pazartesi resmen sonlandırmasının ardından BM Güvenlik Konseyi, hafif silahlar ve karadan havaya füzelerin el Kaide'ye ulaşmaması ve Afrika'da yeni savaşlara kaynak sağlamaması için harekete geçme kararı aldı.

  TEKLİF RUSYA'DAN GELDİ
  Bu sefer ilk adım, NATO'nun Libya harekatına karşı olan Rusya'dan geldi. Perşembe akşamı Rusya, ilgili kişilere ulaştırdığı mesajda, "birlikte çalışarak bölgeyi silahsızlandırma" çağrısında bulundu.

  Ancak, BM yetkililerinin de bildirdiği üzere, söz konusu silahlar korkulan grupların eline çoktan geçmiş olabilir. Bu, binlerce ton patlayıcı madde ve silahın akıbetinin ne olduğunun bilinmemesi anlamına geliyor.

  Silahların bir kısmının hala Libya'da Sirte civarındaki askeri üslerde olduğu, bir kısmınınsa Darfur, Çad, Mali ve Nijer gibi ülkelere doğru yola çıkarılmış olabileceği tahmin ediliyor.

  ABD'nin yolladığı uzmanların bölgede kimyasal silah saklamak için oluşturulmuş depolar keşfetmesi, BM'nin endişelerini daha da artırmışa benziyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı