Gündem Haberleri

  NATO kadın ve çocukları vurdu: 14 ölü

  Hürriyet Planet
  29.05.2011 - 10:36 | Son Güncelleme:

  NATO savaş uçaklarının Afganistan'ın güneybatısındaki Helmand eyaletinde düzenledikleri hava harekatında en az en az 14 kişinin öldüğü belirtildi. Harekatın ardından gelen ilk bilgilere göre, ölenlerin kadın ve çocuklardan oluştuğu öğrenildi. NATO, Çarşamba'dan bu yana düzenlenen harekatlarda 20 polis ve 32 sivilin ölümüne yol açarken, sadece 30 Taliban militanı öldürüldü.

  Helmand vilayet yönetimi sözcüsü Davud Ahmedi, Nevzad ilçesinde dün geç saatlerde düzenlenen harekatta ölen 14 kişinin kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.

   

  Ahmedi, bölgedeki militanları hedef alan NATO savaş uçaklarının, militanlar yerine sivillere ait iki evi vurması sonucu evlerde yaşayan 2 kadın, 5 kız ve 7 erkek çocuğunun hayatını kaybettiğini belirtti.

   

  Sözcü, NATO harekatının, militanların dün erken saatlerde Nevzat ilçesindeki bir NATO Deniz Piyadesi üssüne düzenledikleri saldırının ardından yapıldığını kaydetti. Yetkililer, saldırıya karşılık NATO harekatında iki evin vurulduğunu ve evlerde bulunan 14 kadın ve çocuğun öldüğünü belirtti.

   

  Görgü tanıkları, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) helikopterlerinin ilk olarak bölgeyi taradıklarını, 10-20 dakika sonra dönüp bu sefer roket saldırısı düzenlediğini anlattı. Ölenler hakkında farklı bilgiler gelirken, bir görgü tanığı 2 kadın, 5 erkek ve 5 çocuğun öldüğünü öne sürdü.

   

  NATO yetkilisi Binbaşı Tim James, Nevzad ilçesinde sivil kayıplar olduğuna ilişkin bilgilerin kendilerine ulaştığını söyledi. İttifak güçleriyle Afgan askerlerinin olay bölgesinde incelemelerde bulunduğunu belirten James, NATO'nun konu hakkında daha sonra ek bir açıklama yayımlayacağını kaydetti.

   

  KARZAİ'NİN SABRI TAŞTI
  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, onlarca sivilin öldüğü NATO harekatının ardından tepkisini ortaya koymakta gecikmedi. Karzai, Savunma Bakanı Abdülrahim Vardak'ın en kısa zamanda NATO'nun gece operasyonlarının başına geçmesini talep etti.

   

  NATO'nun son haftalarda düzenlediği operasyonlarda, Taliban militanlarından çok sivil öldü. Çarşamba günü Nuristan eyaletinde düzenlenen harekatta, 20 polis ve 18 sivil ölmüş, buna karşılık 30 Taliban militanı öldürülmüştü.

   

  Nuristan valisi Cemaleddin Bedir, "polisin dost ateşinde vurulduğunu, sivillerin ise Taliban militanlarının aralarına karışması sonucu hedef olduğunu" belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı