GeriGündem NATO Genel Sekreteri Ankara'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO Genel Sekreteri Ankara'da

NATO Genel Sekreteri Lord George Robertson, ittifak üyesi ve ortağı ülkelerin başkentlerine veda ziyaretleri çerçevesinde Ankara'ya geldi.

Robertson, Ankara temasları çerçevesinde ilk olarak Dışişleri Bakanlığı'nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le bir araya geldi.  
  
ROBERTSON:  ''TÜRKİYE'NİN IRAK'A ASKER GÖNDERMESİ DURUMUNDA  NATO DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ''  

NATO Genel Sekreteri Lord George Robertson, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi durumunda, Ankara'ya NATO desteğini sürdüreceklerini söyledi.

Robertson, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin, savunma alanında son derece önemli rol üstlenmeye devam eden bir müttefik olduğunu ve şu anda, özellikle terör ve istikrarsızlıkla mücadele ve 21. yüzyılın sorunlarıyla baş etmede ön saflarda yer aldığını belirtti.

''Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi söz konusu olursa, biz yine burada da desteğimizi sürdüreceğiz'' diye konuşan Robertson, NATO'nun bundan sonraki genel sekreterinin de Türkiye'nin savunmasına kendini adayacağını ve Türkiye'nin önemli rol üstlenmesini sağlamaya devam edeceğini kaydetti.
   
'TÜRKİYE'DEN AFGANİSTAN İÇİN DESTEK İSTEDİM'
   
NATO Genel Sekreteri Robertson, Türk hükümetinden, Afganistan içindaha fazla destek istediğini de belirtti.

Robertson, Türkiye'ye gelmeden önce temaslarda bulunduğu diğer ülkelerden de bu desteği istediğini ifade ederek, ''Türk hükümetinden de Afganistan için daha fazla destek istedim'' diye konuştu.

Siyasi taahhütlerin askeri desteklerle perçinlenmesi gerektiğini vurgulayan Robertson, Afganistan'da daha fazla ülkenin katkısını beklediklerini dile getirdi.
   
'IRAK'A ASKER GÖNDERME KONUSUNDA NATO'YA TALEP GELMEDİ'
   
Robertson, bir soru üzerine, Irak'a asker gönderme konusunda NATO'dan talepte bulunulmadığını da söyledi.

George Robertson, NATO'nun, bir polis gücü olarak dünyanın sorunlubölgelerine asker göndermekle yükümlü bir örgüt olarak görülmemesi gerektiğini de belirtti.

Türkiye'nin, diğer NATO üyeleri gibi silahlı kuvvetlerini modernize ederek ve yeni komuta yapısı oluşturarak, çok kilit bir rol üstlenmeye hazırlandığını belirten Robertson, Türkiye'deki NATO merkezinin de ittifakın son derece önemli bir merkezi olmaya devam edeceğini söyledi.

Bu arada edinilen bilgiye göre, Gül-Robertson görüşmesinde ağırlıklı olarak, gelecek yıl İstanbul'da yapılacak NATO zirvesi ve Afganistan'ın yeniden yapılandırılması için istikrar çalışmaları ele alındı.

Robertson'ın Afganistan'ın yeniden yapılandırılması çerçevesinde oluşturulacak il imar timleri için Ankara'dan destek istediği öğrenildi.

ROBERTSON, KRİTİK BİR DÖNEMDE GÖREVİNİ BAŞARILI YÜRÜTTÜ

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri George Robertson'ın görevini son 4 yılda basarıyla yürüttüğünü belirterek, Türkiye'ye verdiği destekten dolayı kendisine teşekkür etti.

Gül, görevinden kısa bir süre sonra ayrılacak olan Robertson ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Robertson'ın NATO genel sekreterliği sırasında ittifakı  uluslararası planda yakından ilgilendiren önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Gül, Robertson'ın bu kritik dönemde görevini yüksek vasıflarıyla başarılı bir şekilde yürüttüğünü bildirdi.

Bakan Gül, Türkiye'nin, bu dönemde önemli roller üstlendiğini, bu çerçevede Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF) komuta ettiğini hatırlattı. Gül, Robertson'ın bütün bu desteği takdir eden bir genel sekreter olduğunu da kaydetti.

Robertson'ın NATO'nun gelecek yıl İstanbul'da yapılacak zirvesine de samimi destek verdiğini belirten Gül, şunları kaydetti:

''Görevdeyken kendisi Türkiye ile yakın bir işbirliği içinde oldu.Irak savaşı başında Türkiye'nin savunmasına destek verilmesinde büyük gayretleri oldu. Bundan dolayı teşekkür ettik ve bundan sonraki hayatında kendisine büyük başarılar diliyorum. NATO'ya bu son 4 yılda önemli şeyler kattı. NATO'nun yeniden yapılandırılmasında önemli roller aldı.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle