GeriGündem NATO bir devrin sonunu getiren düğmeye bastı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO bir devrin sonunu getiren düğmeye bastı

NATO bir devrin sonunu getiren düğmeye bastı
refid:14533001 ilişkili resim dosyası

Rusya’ya Avrupa’da inşa edilecek füze kalkanına katılmasını teklif eden NATO, eski düşmanına bir zeytin dalı uzatmış oldu. Bu bağlamda ABD'nin Türkiye'de bulunan nükleer füzeleri de kaldırılabilir.

Sovyetler Birliği’nin yıkılışından bu yana NATO’nun doğuya doğru yayılması Kremlin’in en büyük korkularından biri olmuştu. Rusya’nın eski uydularının ABD’nin liderliğindeki bloğa katılması, Moskova’yla Batı arasında süregelen güvensizliğin temeli ve 2008’de Gürcistan’da olduğu gibi bir savaş sebebiydi. Ancak NATO, Barack Obama’nın adımlarını takip ederek yakında Moskova’yla ilişkilerini sıfırlayacak gibi görünüyor.

 

Geçtiğimiz hafta bir zamanlar Rus imparatorluğunun bir parçası olan Estonya’nın başkenti Talinn’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde, Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Rusya’nın NATO’nun füze savunma sistemi inşa etme planlarına dahil edilmesini önerdi.

 

ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ın 1983 yılında Sovyetlere karşı bir savunma kalkanı kurulmasını önerdiği düşünüldüğünde, Rasmussen’in teklifinin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’i memnun etmesi gerekiyor. Bu teklif Rusya’nın füze savunma sistemlerini, Moskova’nın nükleer potansiyelinin önlenmesi yönündeki korkularının önlenmesi amacını da taşıyor.

 

"YENİ AVRUPA GÜVENLİĞİ"

Daha derinlemesine düşünüldüğünde bu teklif aynı zamanda Medvedev’in, Rusya’nın bir düşman değil ortak olduğu “yeni bir Avrupa güvenlik mimarisi” yönündeki taleplerini de yansıtıyor. Medvedev geçen yıl kaleme aldığı bir makalede “utlu mesut yaşayan Batı ve geri kalmışlığa mahkum Rusya fikri kabul edilemez, rahatsız edici ve tehlikelidir. Çatışma, kendini yalnızlaştırma, karşılıklı aşağılama ve kınamanın hakim olduğu bir ilişki de aynı derecede tehlikelidir” demişti.

 

Rasmussen’in NATO’ya gönderdiği zeytin dalının zamanlaması doğru oldu. En azından Rusya-NATO ilişkilerinde rahatsızlık yaratan faktörlerden biri, yani Ukrayna’nın üyelik ihtimali, Rusya yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in seçildikten sonra kendisinden önceki hükümetin NATO’ya giriş çabalarını sürdürmeyeceğini açıklamasıyla ortadan kalkmış oldu.

 

Moskova’yla kurulan yeni dostluğun altını çizmek adına Yanukoviç bu hafta Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Sivastopol deniz üssünün 2017’de dolacak kira anlaşmasını 25 yıllığına uzattı. Bunun karşılığında Ukrayna da Rus gazını ucuza satın alma avantajını elde etti. Bu alışverişlerden kazanç elde eden bir diğer aktör de barış havasından faydalanarak Rusya’yla yeni bir işbirliği geliştirebilecek olan NATO.

 

Rusya için güzel haberler bununla bitmiyor. NATO’nun dört kilit ülkesi Belçika, Hollanda, Almanya ve Norveç, Obama’nın silahsızlanma hamlesine cevap olarak, ABD’den Avrupa’da kalan son taktik füzelerini kaldırmasını istedi. Büyük bir çoğunluğu İtalya ve Türkiye’de bulunan bu 200 tane mini nükleer füzenin sembolik önemi stratejik öneminden daha büyük.

 

ABD’nin nükleer silahları 50 yıl boyunca Avrupa’yı Rus tehdidinden korudu. Rusya’nın kend arka bahçesindeki iktidarını yeniden güçlendirmeye çabaladığı bu dönemde Avrupa’nın silahsızlandırılması mantıksız görünebilir. Ancak Obama dahil bir çok akıllı insan ABD’nin Avrupa’daki nükleer caydırıcılığının sona ermesi pahasına bile olsa Rusya’yla kurulacak bir işbirliğine memnuniyetle yaklaşacaktır.

 

NATO sözcüsü James Appathurai, yeni amaçlarının Rusya’yı Avrupa’nın geri kalanıyla birlikte “aynı güvenlik ailesinin bir parçası yapmak” olduğunu söyledi. Kulağa fazla iyimser gelebilir ancak önümüzdeki 10 yılda böyle gelişmeler yaşanması mümkün görünüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle