Gündem Haberleri

  Nasrallah: İsrail saldırırsa İran Amerikan üslerini hedef alır

  Hürriyet Planet
  04.09.2012 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in İran'ı vurması halinde, İran'ın misillemesinin yalnızca İsrail’le sınırlı kalmayacağını, bölgedeki ABD üslerini de kapsayacağını iddia etti.

  Lübnan televizyonu El Mayaden'e konuşan Hizbullah Genel Sekreteri, İranlı yetkililerden olası bir saldırıya karşı nükleer tesislerinin hazır olduğuna dair bilgi aldığını belirtti.

  "Çok güçlü bir cevap verilmesine karar verildi" diyen Nasrallah, "Bu yanıt İsrail sadece İsrail topraklarıyla sınırlı kalmayacak. Tüm bölgedeki Amerikan üsleri de İran'ın hedefinde olacak" ifadesini kullandı. Nasrallah, "İsrail İran'a saldırırsa, bundan ABD de sorumlu olur" diye konuştu.

  "İSRAİL TAHMİN EDEMEZ"
  Röportajda Hizbullah'ın silahlı gücüne de değinen Nasrallah, “İsrail, ilk vuruşu öncelikle roket rampalarımıza yapmayı hedefliyor. Ancak İsrail'in tahmin edemediği, gözlerden uzak yerlerde roket rampalarımız var. Sayıları az da olsa, yüzlerce İsraillinin ölümüne neden olacak miktarda roketimiz var” dedi.

  İsrail'in çok ciddi zayıf noktaları olduğunu iddia eden Nasrallah,  “İsrail'in zayıf noktaları üzerinde çalışıyoruz. İddia edildiği gibi kimyasal silahlara sahip değiliz. Dini nedenlerden ötürü kimyasal silah kullanmıyoruz.  Kimyasal silaha ihtiyaç da duymuyoruz. Aynı etkiyi sağlayacak bombalama gücüne sahibiz. Ancak olası her türlü tehlikeye karşı tüm alternatiflere açığız.  Yalnızca işin savunma kısmında da yer almayacağız. Küresel oyunları okuma konusunda kendimize güveniyoruz. Gelecek için de oldukça iyimseriz” dedi.

  SURİYE'DEKİ OLAYLAR
  AA'nın haberine göre, Esad rejimine verdikleri desteği “İsrail ve ABD'nin karşısında olan her rejimi destekleriz” diyerek açıklayan Nasrallah, “Suriye yönetimine öncelikle İsrail'e karşı takındığı tutum, ikinci olarak da reform ve diyaloğa hazır olduğuna inandığımız için destek veriyoruz” dedi.

  Suriye'deki olayların başladığı ilk haftalarda, Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldiğini hatırlatan Nasrallah, “Esad'a halkın meşru talepleri olduğunu, mutlak bir reforma ihtiyaç duyulduğunu ilettiğimde olumlu cevap verdi. Ancak muhalefet diyalog masasına oturmaktan yana değil, rejimi yıkmaktan yanaydı” diye konuştu.

  Nasrallah, “ABD Suriye'ye, İran'la ve Hizbullah'la ilişkisini kesmesi karşılığında Suriye'deki krizi bitirme sözü vermişti. ABD savaşın uzamasını, Suriye'nin tamamen yıkılmasını istiyor. Irak'ta da aynı politikayı uygulamıştı” ifadelerini kullandı.

  1982'de İsrail'in Lübnan işgaline karşı İran yönetiminin desteğiyle kurulan Hizbullah örgütü kuruluşundan bu yana Suriye'deki Esad rejimini destekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı