Gündem Haberleri

  Nasdaq yarışın gerisinde kalmak istemiyor

  Reuters
  24.02.2011 - 12:34 | Son Güncelleme:

  ABD’nin önde gelen iki borsa operatörü Nasdaq OMX, son dönemde borsa birleşmeleri dalgasından geri kalmamak için International Exchange (ICE) ile güç birliğine gidip, New York Borsası’nı için teklif sunmayı planlıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

    

  New York Times’ın konuya yakın bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, ABD’nin en önemli iki piyasa operatörü Nasdaq ve ICE, New York Borsası’na teklif götürmek için güçlerini birleştirmek için görüşüyor.   

   

  Operatörlerin amaçlarının Alman Deutsche Börse’un New York Borsası’nda hisse sahibi olmasının önüne geçmek olduğu belirtildi.

   

  Seçeneklerden biri, toplamda 5.7 milyar dolar değerinde olan Nasdaq’ın yeni kurulan elektronik borsa platformlarının yoğun baskısına karşı durmak için, büyük çaplı anlaşmalar önerip, küresel borsa pazarını sarsmak.

   

  İLK ONLARLA BAŞLADI

  Borsalar arasındaki birleşme sürecinin tetikçisi Kanadalı TMX Group ve Londra Borsası olmuş ancak bu kararının ardından özelikle Kanadalı siyasetçilerden büyük tepki gelmişti.

   

  Ancak Reuters’a konuşan TMX CEO’su Thomas Kloet, Kanadalı yetkilerin bu birleşmeye karşı çıkmasının ülkenin serbest ticaret konusunda güvenirliğini sarsacağını belirtti.

   

  Kloet, birleşme konusunda, siyasilerden çok ciddi muhalefet gördüklerini söyledi.

   

  Kloet, muhalefete karşı, Kanada’nın bu anlaşmayla serbest ticaret konusundaki ününü ve rekabetçiliğini ortaya koyduğunu söyledi. TMX ile Londra Borsası’nın birleşmesi, piyasa değeri 7 milyar dolar olan ve ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük beşinci borsasını ortaya çıkaracak.

   

  NASDAQ İDDİALI

  Nasdaq’ın birleşmeler dalgasında yer almak adına, ICE ile birlikte, Deutsche Boerse’un New York Borsası için sunduğu 10.2 milyar dolarlık teklifin üstüne çıkmayı hedeflediği belirtildi.

   

  Reuters’a konuşan konuya yakın kaynaklar, Nasdaq ile ICE arasıdaki görüşmelerin gizli tutulduğunu söyledi.

   

  Wall Street Journal’da yer alan bir haberdeyse, Nasdaq’ın New York Borsası ihalesinde, Deutsche Boerse’un gerisinde kalması durumunda kendisini satışa çıkaracağı ya da başka bir operatörle işbirliğine gireceği belirtildi.

   

  Nasdaq’dan konu hakkında görüş alınamadı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Reuters’ta “Nasdaq mulls NYSE bid” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı