Gündem Haberleri

  NASA'dan lazerle çalışan uçak

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 16:36 | Son Güncelleme:

  NASA’nın geliştirdiği, yakıt yerine lazer ışını kullanan uçağın ilk testleri başarıyla tamamlandı. Yerden yönetilen bir lazer ışını kaynağı ile havalanan minik uçağın, iletişim ve gözlem uydularına ucuz bir alternatif olması bekleniyor. Kanat açıklığı 1.5 metre olan uçağın yalnızca lazer ışınından aldığı enerjiyle havada kalması havacılık açısından bir dönüm noktası sayılıyor.

  NASA'nın Alabama'daki Uzay Uçuşları Merkezi'ndeki test uçuşlarını yöneten bilim adamı Robert Burdine, "bunun lazer ışınıyla uçabilen ilk uçak" olduğunu belirtiyor.

  Pelesenk ağacından ve karbon fiber malzemeden yapılan son derece hafif (311 gram) uçağın üzerinde ışığa duyarlı panellerin bulunduğu bir elektrik motoru yer alıyor. Bir hangarda yapılan ilk denemede, panellere yansıtılan lazer ışınından aldığı enerjiyle havalanan uçağın lazer ışını kesilene kadar havada tur attığı belirtiliyor.

  Lazer uçaklarının yakıt ya da pil ihtiyacı duymadan çalışması büyük bir ticari potansiyel taşımasına yol açıyor. Bu uçakların cep telefonundan kablolu yayına kadar pek çok alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı