Gündem Haberleri

  NASA, Challenger kazasını andı

  Hürriyet İnternet
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA çalışanları, astronotlar ve aileleri, bundan 20 yıl önce meydana gelen Challenger kazasını anmak üzere düzenlenen bir seremonide bir araya geldiler. 1986’da Challenger uzay mekiği, fırlatıldıktan 73 saniye sonra içindeki 7 astronotla beraber patlamış ve uzay araştırmalarında yaşanan en büyük trajedilerden birisi meydana gelmişti.

  NASA, 28 Ocak 1986’da yaşadığı büyük trajediyi anmak için kazada hayatını kaybedenlerin aileleriyle beraber Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçiler Kompleks’inde bir seremoni düzenledi. Seremonide NASA yetkilileri ve kazada hayatını kaybeden yolcuların aileleri konuştu.

   

  Anmada konuşan Challenger’ın kumandanı Dick Scobee’nin eşi, kazanın yakınlarını kaybedenler üzerinde derin etki yaptığını; fakat bunun uzay araştırmalarına olan inançlarını değiştirmediğini belirtti.  

   

  Kazada hayatını kaybedenler arasında astronotların yanı sıra siviller de yer alıyordu. Bu kişiler arasında, bir öğretmen olan Christa McAuliffe de vardı. Christa McAuliffe, uzaya gidecek olan ilk öğretmen olarak seçilmişti.

   

   

  Kazayı dünya çapında milyonlarca kişi izlemişti. Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği ile girdiği uzay araştırmalarında büyük rekabet yaşayan ABD’nin böyle bir facia yaşaması, gerek televizyonları başındaki milyonlarca insan kadar NASA’yı şaşırtmıştı.

   

  NASA, kazaya neden olan problemi bulmak için yoğun bir şekilde çalışmıştı. Bulunan ipuçları sonunda kazanın nedeni olarak ikiz katı-yakıt roketlerindeki “O-ring” denen hatalı bir conta gösterilmişti.

   

  Kazadan sonra bazı mühendisler uzay aracı için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını açıklamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı