GeriGündem NASA 15 yıl içinde Ay'a yerleşecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NASA 15 yıl içinde Ay'a yerleşecek

Son zamanlarda dikkatini Mars ve öteki gezegenlere yoğunlaştıran Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, su bulunmasının ardından Ay'a yerleşim fikrini yeniden gündemine aldı.

Lunar Prospector adlı robotun Ay kutuplarında hatırı sayılır miktarda buz halinde su belirlemesi üzerine uzmanlar, Ay'da yerleşim birimleri kurulması amacıyla kolları sıvadılar. NASA yetkililerinden Lewis Peach, önümüzdeki dönemde Mars ve Ay'a inmeyi öngören iki proje geliştirdiklerini, böylelikle dünya dışı kaynaklardan nasıl yararlanılabileceğini araştıracaklarını söyledi.

Oldukça sevinçli ve heyecanlı bir biçimde Lunar Prospector'un bulgularını değerlendiren NASA uzmanı Alan Binder, Ay'ın insan yerleşimine açılmasının en fazla 10-15 yıl içinde mümkün olacağını söyledi. Binder ‘‘Artık insan dünya dışında da yaşayabilecek. 8-10 yıl içinde bir Ay üssü, kendine yeterli bir yerleşim merkezini de 15 yıl içinde kurabiliriz’’ dedi.

KOCA BİR GÖL

Suyun yerinin belirlendiğini ve bunu çıkartmak için uygun teknolojinin çok kolaylıkla geliştirilebileceğini kaydeden Binder, Ay'ın kutup bölgelerinde çok sayıda krater içinde yaklaşık 330 milyon ton buz halinde su bulunduğunu bildirdi. Ay'daki su miktarı, yüzölçümü 5 kilometrekareyi, derinliği ise 11 metreyi aşan büyük bir gölü rahatlıkla dolduruyor.

Ay'da su bulduklarından kesinlikle emin olduklarını, ancak yine de buzun yüzeye çıkarılarak su elde edilmesi gerektiğini bildiren Binder, ‘‘Fakat suyu çıkartmak çok zor değil. Sadece ısıtmak yeterli. Elde edilen sudan da roket yakıtı ve insanların nefes alması için oksijen üretilecek’’ dedi.

AY ROBOTU BULDU

65 milyon dolar değerindeki Lunar Prospector aracı geçen ocak ayında Ay'a gönderildi. Ay robotu, son 1.5 aydan beri Ay'ın yörüngesinde kalarak Ay yüzeyini radar ve öteki cihazlarla taradı. Nötron bombardımanı yöntemiyle yapılan son ölçümlerde kutup bölgelerinde büyük miktarda hidrojene rastlandı. Bu da Ay'da su bulunduğunu kanıtlıyor. Çünk hidrojen molekülü en kolay şekilde oksijenle birleşerek suyu oluşturuyor.

SU NEREDEN GELDİ

Uzmanlar başlangıçta tamamen kuru olan 4 milyar yaşındaki Ay'a suyun büyük bir olasılıkla buz içeren göktaşları ve kuyruklu yıldız çarpmaları sonucu geldiğini belirtiyorlar. 2 milyar yıl süren bu çarpmalar sonunda sadece kutuplarda su kaldı. Çünkü bu bölge, ortalama eksi 118 derecelik soğuk ortamıyla suyun donarak Ay'dan kaçmasını önledi. Ekvator bölgesine gelen su ise 121 derecelik aşırı sıçak ortamda süratle buharlaşarak uzaya kaçtı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle