Gündem Haberleri

  Narlıdere'de 'Yavuz Bingöl Sokağı' adı 'Berkin Elvan Sokağı' olarak değişti

  Banu ŞEN / İZMİR
  04.12.2014 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Yavuz Bingöl tartışması Türkiye’nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

  Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’ın Çarşamba Sohbetleri’ne konuk olan Yavuz Bingöl’ün sözleri gündemi sarstı.

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değiştiBingöl’ün, “Mesela Tayyip Bey’in ölmüş anasına küfür edildiği zaman, ertesi gün o zaman Berkin Elvan’ın annesi yuhalattığı zaman... İşte o zaman sonuç ne? Yani bu çok insani, işte duygusunu işine karıştırmak” şeklindeki sözleri büyük tepki çekti.
  Özellikle sosyal medyada konuyla ilgili binlerce yorum paylaşıldı, mesaj atıldı.

  Yavuz Bingöl’ bir tepki de İzmir’den geldi. Narlıdere’de bulunan Yavuz Bingöl Sokağı isminin değiştirilmesi için harekete geçildi.

  Narlıdere Belediyesi’nden alınan bilgiye göre sokağa Yavuz Bingöl ismi 2001 yılında verildi.

  Ancak ünlü türkücünün Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği iftara katıldığı gerekçesiyle, kendilerine ‘sivil inisiyatif’ isminim veren bir grup sokaktan Yavuz Bingöl tabelasını kaldırdı.

  Bingöl’ün tepki çeken son sözlerinin ardından, bugün de Narlıdere belediye meclisi sokağın adını değiştirmek üzere olağanüstü toplandı.

  Toplantı neticesinde Narlıdere'de bulunan Yavuz Bingöl Sokağı'nın adı belediye meclisi kararıyla Berkin Elvan Sokağı olarak değiştirildi.

  25 kişilik mecliste 23 CHP’linin aldığı karar Ocak ayı toplantısında görüşülecek.

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti

  TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

  Narlıdere Belediye Meclisi CHP Grubu’nun toplantısı sonrası Belediye Başkanı Abdül Batur kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
  “Bilindiği üzere, sanatçı Yavuz Bingöl'ün adını 2001 yılı Mayıs ayı Meclis toplantısında Narlıdere'de sanatın öne çıktığı Güzel Sanatlar Fakültesi yanındaki sokağa verilmişti. Bingöl'ün İzmir'de yetişen ilerici, demokrat, ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan bir sanatçı kimliği olması Belediye Meclisi kararında etken olmuştu. Sanatçılarımızın siyaset kurumlarıyla ilişkisi, düşüncelerini açıklaması, bunların farklılık içermesi doğaldır. Ancak son günlerdeki tutum ve davranışlarıyla, açıklamalarıyla ve en son Gezi Parkı Direnişinde yitirdiğimiz ve asla masumiyeti tartışılmayacak çocuğumuz Berkin Elvan ve ailesi ile ilgili açıklamaları kabul edilebilir değildir. Bu isim ve onur Yavuz Bingöl'ün bugün yaşanan yalaka kimliğine değil, o günkü sanatçı ve aydın duruşuna verilmişti. Bu tutum ve davranış ve açıklamalar sadece bizleri de değil yakından tanıdığımız ve değer verdiğimiz sanatçı annesi Şahsenem Bacı başta olmak üzere Bingöl ailesinin diğer fertlerini ve Yavuz Bingöl'ü geçmiş kimliği ile sevenleri de derinden yaralamıştır. Bu arada yaptığı değerlendirmeler ve özellikle son röportajındaki üslup ve açıklamalar bizlerde derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır. Belediye Meclis Grubumuz ile birlikte duyarlı Narlıdere halkı ve Sivil Toplum örgütlerimizin ortak kararı ile Yavuz Bingöl isminin bu sokaktan kaldırılarak, adının Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir. Bu istem sadece Narlıdere halkının değil, Gezi Direnişinde mücadele edenlerin kararıdır. Narlıdere halkı adına Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'dan özür diliyor, bu grup kararımızın ilk meclis toplantısında karara bağlanacağını kamuoyunun bilgisine sunuyorum. “

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti YAVUZ BİNGÖL YERİNE BERKİN ELVAN’IN ADINI KOYDULAR

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti ‘ANNESİNE KÜFREDİLDİ O DA…’

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti BERKİN ELVAN’IN ANNESİNDEN YAVUZ BİNGÖL’E YANIT

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti YAVUZ BİNGÖL’DEN AÇIKLAMA

  Cüneyt Özdemir’den Yavuz Bingöl’e: Ne ara bu kadar gaddar oldun?

  Narlıderede Yavuz Bingöl Sokağı adı Berkin Elvan Sokağı olarak değişti Yavuz Bingöl'e çok sert sözler

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı