Gündem Haberleri

  Narkozla gelen ölüm

  Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)
  13.02.2011 - 11:39 | Son Güncelleme:

  SAMSUN’da kırık kolla girdiği özel hastanede yaşamını yitiren 5 yaşındaki Yiğit Yakup Sarı’ nın ölüm nedeni 14 ay sonra belirlendi.

  İstanbul Adli Tıp Kurumu ölüm nedeninin ’anestezist hatası” olduğunu bildirdi. Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine özel hastanenin anestezi uzmanı Dr. F.B.’nin, ’Mesleğinde gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle taksirle ölüme neden olmak’ suçundan hakkında dava açtı. Sarı ailesi de Dr. F.B. hem de özel hastane hakkında ihmal gerekçesiyle Samsun 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 140 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

  Samsun’da 20 Ekim 2009’da meydana gelen olayda, Atakum İlçesi’nde oturan 39 yaşındaki Ömer ve 15 yıllık eşi 32 yaşındaki Senem Sarı çiftinin üçüz çocuklarından 5 yaşındaki Yiğit Yakup Sarı, şeker almak için çıktığı mutfak tezgahından dengesini kaybedip düşerek sol kolunu kırdı. Bayındırlık İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi Yiğit, hemen ailesi tarafından özel hastaneye götürüldü. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr.Dr. S.A.A. tarafından muayene edilen minik Yiğit, aynı gün saat 19.00 sıralarında ameliyata alındı. 1 saat süren süren operasyonun ardından Yiğit Yakup Sarı normal servise alındı. Ancak, servisteki tedavisi sırasında küçük çocuğun kalbi durdu. Doktorlar tarafından yapılan müdahale ile Yoğun Bakım Servisine alınan Sarı’ya kardiyoloji uzmanı tarafından kalp pili takıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Yiğit Yakup Sarı ameliyattan yaklaşık 22 saat sonra kurtarılamadı.

  ÖLÜM NEDENİ BELİRLENEMEDİ

  Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan otopside küçük Yiğit’in kesin ölüm nedeni belirlenemedi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, savcılık dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi. Aradan geçen 14 ayın ardından İstanbul ATK Yiğit Yakup Sarı’ nın kesin ölüm nedenini açıklayan raporu hazırladı. İstanbul Adli Tıp Kurumu 1’inci İhtisas Kurulunun raporunda, Sarı’ nın akciğerlerinde iltihap ’Bronkopnömoni’ olduğu, anestezi uzmanının bu durumu farketmemesinin eksiklik olduğu vurgulandı. Raporda, ”Buna bağlı olarak anestezi ve ameliyatın yükü sonucu ortaya çıkan oksijensizlik ve gelişen komplikasyonlardan hayatını kaybetti” denildi.

  ANESTEZİST YARGILANACAK

  Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı da İstanbul ATK’nın raporu doğrultusunda ameliyata giren anestezi uzmanı F.B’nin mesleğinde gerekli dikkat ve özeni göstermediği için taksirle bir kişin ölümüne neden olmak suçundan hakkında iddianame hazırladı.

  ’BAŞKA YİĞİTLER ÖLMESİN"

  Baba Ömer Sarı oğlunun ölümünde büyük bir ihmalin olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  "Otopsi raporunda oğlumun bronkopnömoni olduğu belirtilmiş ama Yiğit’in hiç bir şikayeti yoktu. Öksürmüyordu bile. Yeterli tahlil yapmış olsalardı hastanede bunu görürlerdi. Ona göre davranırlardı. Gördüklerinde belki ameliyat olmayacaktı. Sağlık İl Müdürlüğü oğlumun ölümüyle ilgili Adli Tıp Raporunun gelmesini bekliyordu. Onlarında doktor hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz. Bugün bizim başımıza gelen yarın başka birinin başına gelebilir. Başka Yiğitler ölmesin istiyoruz."

  AİLE 140 BİN TL’LİK TAZMİNAT DAVASI AÇTI

  Çocuklarını kaybeden Ömer ve Senem Sarı çiftinin Avukatı Soner Gümüşkaya, İstanbul ATK’nın raporu doğrultusunda anestezi uzmanı F.B. ve ameliyatın yapıldığı özel hastane hakkında ihmal gerekçesiyle Samsun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 140 bin TL’lik manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı