Gündem Haberleri

  Narenciye üreticisinin yüzü gülüyor

  Hürriyet Haber
  29.10.2007 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Mersin ve çevresinde limonun 1 YTL, mandalinanın 50 YKr, hasadına yeni başlanan portakalın ise 35 YKr'den alıcı bulduğu, yılbaşına doğru fiyatların tavan yapmasının beklendiği bildirildi.

  Turunçgil Üreticileri Birliği (ERTUB) ve Türkiye Turunçgil Üreticileri Merkez Birliği Platformu Onursal Başkanı Cemalettin Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış meyvelerinin vazgeçilmezi olan narenciyede son yıllarda yaşanan rekolte düşüşünün neden olduğu moral bozukluğunu, oluşan fiyatların telafi ettiğini belirtti.

  Kurt, Mersin ve çevresinde limonun kilosunun dalında 1 YTL, mandalinanın 50 YKr, hasadına yeni başlanan portakalın ise 35 YKr'den alıcı bulduğunu, bu ürünlerin fiyatlarının, tüketiciye ulaşıncaya kadar üretim bölgesine mesafesine göre iki katına kadar çıktığını söyledi.

  Türkiye'de narenciyenin kuraklıktan etkilendiğini bu nedenle rekoltede en az yüzde 10-15'lik düşüş olduğunu ifade eden Kurt, “ancak, rakip ülkelerin kuraklıktan daha fazla etkilenmesi, narenciyeye değer kazandırdı. Limon ve mandalina üreticisinin yüzü güldü, portakal ise şimdilik tebessüm ettiriyor. Portakal, yılbaşında dalında 50 YKr'den aşağı satılmaz. Kış boyunca da narenciye fiyatları düşmeyecek” dedi.

  Kurt, ihracatçıların daha küçük karlarla çalışmaya razı olmaları halinde bu yıl ihracatın artacağına inandıklarını belirterek, şunları söyledi:

  “Geçen yılki rekoltenin bu yıl yüzde 85'ini alacağımızı tahmin ediyoruz ancak, gelecek yıl bundan daha kötü olacak. Çünkü, iklim faktörü nedeniyle çiçek gözleri oluşmadı. Geçen yıl soğuktan, bu yıl ise kuraklıktan ürün zarar gördü. Buna bağlı olarak arz azalınca fiyatlar da yukarı çıkmaya başladı.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı