Gündem Haberleri

  Nara makyaj, ihracatta rekor sağladı

  A.A.
  26.10.2007 - 11:49 | Son Güncelleme:

  Tarsuslu çiftçinin, çirkin görüntüsü nedeniyle yurt dışı piyasaya sunumda sıkıntıya yol açan nardaki “güneş yanığı” sorununa kireçle çözüm bulması, ihracatta rekor sağladı.

  Çiftçinin, Ziraat Odası Tarsus Şubesi yetkilileriyle paylaştığı yöntemin, ilçedeki 15 bin dönüm arazide uygulandığı ve albenisi artan nar üretiminin tamamına yakınının ihracata yönelik değerlendirilmeye başlandığı bildirildi.

  Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, alternatif ürün geliştirilmesi konusunda gösterdikleri çabanın karşılığını almaya başladıklarını, ilçe iklimine çok iyi uyum sağlayan narın dikim alanlarının hızla arttığını söyledi.

  İlçede birkaç yıl önce 2 bin dönüm arazide başladıkları üretim alanlarının bu yıl 15 bin dönüme ulaştığını anlatan Ergezer, “Ardından da ürünün ihracat şansını artırmak için çalışmalara başladık. Yüksek verim için yaptığımız çalışmalar sonuç verirken, en çok sıkıntı çektiğimiz ve ihracat şansını düşüren “güneş yanığı” olarak bilinen ve nardaki leke görünümü yaratan sorunu da bir çiftçimizin bulduğu yöntemle aştık” dedi.

  Çiftçinin bulduğu ve tarlasında uyguladığı, yanmış kirecin suyla karıştırılarak nar ağaçlarına uygulanması yöntemini kendileri ile paylaştığını ifade eden Ergezer, şöyle konuştu:
  “Oda olarak başarılı sonuç alınan yöntemi biz de diğer çiftçilerle paylaştık. Sezon öncesi ilaçlama aletleri ile ağaçlara uyguladığımız yöntem daldaki narı güneşten koruyarak, silindiği zaman parlak bir görüntü sağladı. Daha önce ilkel yöntemlerle güneşten korumaya çalıştığımız narlar, çiftçimizin buluşu ile albenisi artarak, ihracatın gözdesi oldu.”
  Ergezer, ilaçlama makineleriyle ağaçlara uyguladıkları yöntemin örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, firmaların da güneş yanığını önleyici ürünler geliştirdiklerini ve piyasaya sunmaya başladıklarını kaydetti.

  110 BİN TON İHRACAT

  Narın pazar şansının çok yüksek olduğuna dikkati çeken Ergezer, Tarsus'un son bir kaç yılda geliştirilen tekniklerle Hicaz narında bir marka haline geldiğini anlattı.

  Geçen yıl 55 bin ton nar ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydeden Ergezer, “Bu yıl üretim alanlarının yanı sıra ihracat rakamlarımızı da katladık. Bunda narın güzel görüntüsü çok etkili oldu. Üretilen 150 bin ton civarındaki narın 110 bin tonunu, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ettik” dedi.

  Avrupa pazarının çok geniş olduğunu ve doğacak talebi dikkate alarak yöre çiftçisini nar ekimine teşvik ettiklerini ifade eden Ergezer, Çukurova'daki arazilerin tamamının nar ekilse dahi pazar sıkıntısı yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı