Gündem Haberleri

  Napolyon müshil ilacından ölmüş

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Napolyon Bonapart'ın nasıl öldüğüne ilişkin teorilere bir yenisi eklendi. Şimdi de Fransız imparatorun aşırı dozda müshil ilacı kurbanı olduğu öne sürüldü.

  Napolyon hayranlarını öfkelendiren son iddia Tıp Tarihi Bülteni'nde yayınlanan bir makalede ortaya atıldı. Ottawa Üniversitesi'nden Thomas Hindmarsh ve Yale Üniversitesi'nden Philip Corso, ‘‘İngiliz bir doktorun aşırı dozda, hatalı laksatif (müshil) önerisinden sonra Napolyon Bonapart 5 Mayıs 1921'de öldü’’ şeklinde biten bir makale yazdılar. Hindmarsh, Bonapart'ın aldığı ilaç dozunun normalden beş kat fazla olduğunu ileri sürdü. Fransız imparatorun son günlerinde mide kanseriyle boğuştuğunu, aşırı doz ilaç olmasa da kanserden öleceğini kaydetti. Hindmarsh, Bonapart'ın daha önce öne sürüldüğü gibi arsenikten zehirlendiğine dair şimdiye kadar bir kanıt bulunmadığını belirtti.

  İTİRAZ VAR

  İmparatorun bir ilaç, üstelik de müshil ilacı yüzünden can verdiği tezi aynı zamanda Uluslararası Napolyon Derneği Başkanı olan Kanadalı tarihçi Ben Weider'i çılgına çevirdi. Bonapart'ı Burbonlar'ın zehirlediğinde ısrar eden ve askeri dehanın ölümünü araştıran best-seller kitabın yazarı Weider, aşırı dozda müshil ilacı tezini savunanlara şu yanıtı verdi:

  ‘‘İmparatorun ilaç kurbanı olduğunu savunanlar tarihsel içeriği göz ardı ediyor ve bu tezlerin mantıklı, hiçbir açıklaması yok. Bonapart'ın 1815'te Elba Adası'ndan kaçtığı gibi sürgünde olduğu Sainte Helene adasından kaçacağı endişesine kapılan Burbonlar, imparatoru zehirlediler. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 1995'de Bonapart'ın bir saç telini analiz etmiş ve yüksek dozda arsenikten öldüğü sonucuna varmıştı’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı