Gündem Haberleri

  Napoli'nin kan falı

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Napoli’nin kaderi bir azizin kan falına bakılarak belirleniyor. Aziz Gennaro'nun toz halinde saklanan kanı tam gününde sulandı ve kent bu yıl da kurtuldu.

  NAPOLİ'de 14'üncü Yüzyıl'dan beri süregelen inanışa göre şehir, Aziz Gennaro'nun mucizeleri sayesinde felaketlere karşı şerbetleniyor. Aziz'in katedraldeki bir fanus içinde bulunan kanı mayısın ikinci cumartesi ile 19 Eylül günü sulandığı takdirde Napoli halkı esenlik içinde yaşamaya devam ediyor. Kan sulanmazsa Napoli'nin başı beladan kurtulmuyor.

  Gerçekten kan var

  Napoli halkı önceki gün Aziz Gennaro Günü'ne kutlamak üzere yine kent katedralinde toplandı ve Napoli Başpiskoposu Kardinal Michele Giordano yönetimindeki ayine katıldı. Yaklaşık 40 dakika süren ayin sonunda kan mucizevi bir şekilde bir kez daha sulandı ve herkes rahat bir nefes aldı. Bilim adamları fanusun içinde gerçekten kan bulunduğunu kabul ediyor, ancak nasıl sulandığına bir türlü açıklama getiremiyor.

  Sulanmadı, deprem oldu

  Olayın hiçbir bilimsel açıklaması yok. Ancak yakın tarihte yaşanan felaketler, kent halkına Aziz Gennaro mucizesine inanmaktan başka çare bırakmıyor. Aziz'in kanı tarihi süreç içinde tam beş kez sulanmamış ve her seferinde çeşitli doğal afetler meydana gelmiş. Bunların sonuncusu 1980'de yaşandı. O yıl 19 Eylül günü kan sulanmadı ve Napoli'yi de etkileyen Güney İtalya depreminde 3 bin kişi can verdi.

  600 yıllık mucize

  250-305 yılları arasında yaşamış olan Aziz Gennaro'yla ilgili efsane 14'üncü Yüzyıl'da ortaya çıkmış. İlk kez 1389 yılında mucize gerçekleşmiş. O tarihten bu yana da düzenli olarak yılda iki kez tekrarlanıyor. İnananlar o günlerde kilisede toplanıp ayine katılıyor, daha sonra da gün boyu Aziz Gennaro'nun ruhuna dualar ediyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı