Gündem Haberleri

  Namık Kemal'in evini 12 bin kişi ziyaret ediyor

  A.A.
  01.10.2008 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Tekirdağ'da doğan vatan şairi Namık Kemal'in hatırasına yaptırılan müze evinin yılda 12 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiği bildirildi.

  Namık Kemal Derneği Başkanı Araştırmacı Yazar Mehmet Serez, 1994 yılında hizmete giren Namık Kemal Müze Evi'ni yerli ve yabancı olmak üzere her ay ortalama bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

  Serez, Ortacami Mahallesi Namık Kemal Caddesi'ndeki müze evine, başta Amerika olmak üzere Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan'dan gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

  1840 yılında Tekirdağ'da doğan Namık Kemal'in müze evinin pazar günü hariç her gün saat 08.00-17.00 arasında gezilip görülebileceğini ifade eden Serez, müze eve her geçen gün ilginin arttığını vurguladı.

  Müze evde ziyaretçilere sosyal ve kültürel hizmet verdiklerini bildiren Serez, şöyle devam etti:
  “Namık Kemal (Vatan, Millet, İstiklal) kelimelerini hayatımıza ve edebiyatımıza sokan, bunları bir sistem halinde ifade eden ilk düşünürümüzdür. O ülkü ve dava adamıdır. Şuurlu bir vatanseverdir. Namık Kemal'in en büyük hizmeti, vatan aşkını, duygusunu şiirlerine sokmasıdır.

  Biz de büyük vatan şairini yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ev Tekirdağ'ın eski evleri örnek alınarak 15 yıl önce yapıldı. Bugüne kadar binlerce insan bu evi ziyaret etti. Namık Kemal Müze Evi'nin bahçe ve bodrum katında sosyal ve kültürel amaçlı sergiler düzenleniyor.

  Zemin katında camekânlı dolaplarda çeşitli fotoğraflar, 19. yüzyılda kullanılan el işleri aydınlatma araçları, kahve ve çay takımları bulunuyor. Eski kiler odasını modernize ederek 19. fırka ve Atatürk odası yaptık. En üst katta ise Namık Kemal salonu ve misafir odası, Namık Kemal odası ve eski devri yansıtan yatak odası bulunmaktadır.

  Namık Kemal bu evde yaşamadı. Ancak kullandığı eşyalar, yazdığı kitaplar Tekirdağlı vatandaşlar ve derneğimizce bir araya getirildi. Namık Kemal Müze Evi, Tekirdağ'ın tanıtımında büyük rol üstlenmektedir. Yılda ortalama 12 bin kişi ziyaret ediyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı