Gündem Haberleri

  Nalbandyan’ı ilgilendirmez

  Selçuk YAŞAR / İSTANBUL
  15.01.2011 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Seçkin Kişiler Grubu Başkanı Joschka Fischer ile birlikte dün İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Ucube heykel” tartışmalarıyla ilgili, “Heykelin yıkılması Ermeni-Türk yakınlaşmasına yeni engel çıkarabilir” diyen Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’a, “Türkiye içindeki bir tartışmadır. Ermenistan ilişkilerini ilgilendiren bir boyutu yoktur” yanıtını verdi.

  Lübnan Başbakanı Hariri’nin Türkiye ziyaretini de değerlendiren Davutoğlu, “11 bakanın istifasıyla bir kriz sürecine girildi. Biz bu istifalar öncesinde de sayın Hariri ile Suriyeli yetkililerle temaslar içinde bulunduk. Durum kritiktir. Eğer Lünan’daki kritik durum bölgeye sirayet ederse bütün bölgede hepimizi rahatsız edebilecek istikrarsızlıklar ortaya çıkacaktır” dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın son gelişmeler üzerine bazı bölge liderleriyle ve ilgili ülkelerle görüşmeleri olacağını belirten Davutoğlu şunları söyledi: “Ben de muhataplarımla görüşeceğim. Bu çerçevede Lübnan’daki krizin bir an önce aşılması için atılacak adımları gözden geçireceğiz. Bütün bu katkıları biraraya getirerek bölgemizde bir tansiyon yükselmesinin önüne geçmeye çalışacağız” dedi.
  Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamaları üzerine Erdoğan’ın özür beklediğine yönelik soru üzerine ise Fischer, “Sanıyorum en kısa zamanda biraraya gelip doğruca birbirleriyle konuşmalıdırlar. İlk defa görüşmüyorlar. Birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Sanıyorum geri kalanı iki yetişkin olan Sayın Merkel ile Sayın Erdoğan arasındaki görüşmede hallolabilecek unsurlar” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı