Gündem Haberleri

  Nahcivan'da Türk ürünlerine yasak

  Nurettin ATMACA/BAKÜ, (DHA)
  07.01.2006 - 15:23 | Son Güncelleme:

  AZERBAYCAN’ın Türkiye ile kara sınırı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Türk firmalarının ürettiği tavuk ve tavuk ürünlerinin girişinin yasaklandığı bildirildi.

  Nahçıvan’ın Bakü’deki daimi temsilcisi Reşad Gulamov, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de görülen kuş gribinin Nahçıvan’a geçmediğini ve Iğdır ile olan sınır kapısında gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Nahçıvan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı bünyesinde bulunan Devlet Veterinerlik Hizmeti İdaresi tarafından kuş gribi tehlikesine karşı Türkiye ve İran sınırlarında karantina tedbirleri alan 3 ekibin kurulduğunu bildiren Gulamov, bu ekiplerin halkı hastalığa karşı bilgilendirdiğini ve evlerin kümeslerindeki kanatlı hayvanlardan alınan numunelerin incelediklerini belirtti.
  Nahçıvanlı yetkilinin verdiği bilgiye göre,Türkiye sınırında her iki ülkenin, İran sınırındaki Culfa gümrüğünde de Azerbaycan tarafı karantina uyguluyor. Türk firmalarının Azerbaycan’a Nahçıvan yoluyla ihraç ettiği tavuk ve hindilerin girişine de geçici bir süre için yasak getirildi. Türkiye’de çalışarak Nahçıvan’a geri dönen Azerbaycan vatandaşları da sınırdan geçerken muayeneden geçiriliyor. Şimdilik dönüş yapan Azerilerde kuş gribi virüsüne rastlanmadığı bildirildi.

  Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Hasan Zeynelov da, Türkiye’nin doğu illerinde görülen kuş gribi yüzünden tedirginlik hissettiklerini ve hastalığın Nahçıvan’a sıçramaması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Her gün binlerce kişinin ve yüzlerce aracın giriş çıkış yaptığı Türkiye-Nahçıvan sınırından virüsün geçmesi ihtimalinin yüksek olduğunu bildiren Zeynelov, Türk yetkililerle bu konuda temas halinde olduklarını belirtti.

  MASALLI’DAKİ KUŞKULU ÖLÜMLERİNİN NEDENİ ZEHİRLENME

  Öteyandan, Azerbaycan’ın Masallı şehri ve köylerinde bir süreden beri görülen tavuk ölümlerinin sebebinin kuş gribi olmadığı açıklandı. Devlet Veterinerlik Hizmeti’nin Başkan yardımcısı Emin Şahbazov’un verdiği bilgiye göre, ölen tavuklarda kuş gribi virüsüne rastlanmadı. Kümes hayvanlarının zehirlenme nedeniyle öldüğünü, ancak zehrin kaynağının henüz tespit edilmediğini söyleyen Şahbazov, ölen tavuklarda aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıklarına rastlandığını bildirdi. Halen ölen tavukların sayısının tespit edilmeye çalışıldığı ve bu bölgedeki pazarlarda tavuk ve hindi satışının geçici olarak durdurulduğu belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı