GeriGündem N.Ç.’nin çektikleri G.Ü.’yü ‘kurtardı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

N.Ç.’nin çektikleri G.Ü.’yü ‘kurtardı’

N.Ç.’nin çektikleri G.Ü.’yü ‘kurtardı’
refid:21517392 ilişkili resim dosyası

Babasının tacizine uğrayan 18 yaşındaki G.Ü. ile ilgili davada ‘İkinci bir Adli Tıp raporu alınsın’ kararı, Yargıtay Genel Kurulu’nca kaldırıldı. İkinci raporla suç vasfı ve cezanın değişmeyeceği yönündeki yerel mahkeme kararına katılan Genel Kurul, genç kızı tekrar mağdur etmeden, babaya verilen 16.5 yıllık cezayı onadı.

YARGITAY Ceza Genel Kurulu, ikinci N.Ç. vakasına engel oldu. Kurul, 18 yaşındaki kızını defalarca taciz eden babanın cezasını, “Adli Tıp’tan yeniden rapor alınsın” diyerek bozan Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nin kararını kaldırdı, 16,5 yıllık cezayı onadı. Kurul, “Adli Tıp Kurumu’ndan ikinci rapor suç vasfını da ceza miktarını da değiştirmiyor. Mağdur kız bir kez daha mağdur olur” diye direnen mahkemeyi haklı buldu. Böylece babasının cinsel saldırısı nedeniyle “Ruh sağlığı kalıcı olarak bozulmuştur” raporu verilen ve şu anda 24 yaşında olan G.Ü., ikinci kez Adli Tıp’ta rapor eziyeti çekip bir kez daha mağdur olmaktan kurtuldu.

Yine 14. Ceza Dairesi

G.Ü., 4 Mayıs 2009’da Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na babası A.Ü.’nün cinsel istismarına uğradığı şikâyetinde bulundu. G.Ü.’nün babasının tehdidiyle şikâyetini geri çekmesine rağmen dava açıldı. Baba, “Öz kızına karşı bıçakla, zincirleme basit cinsel istismardan” 16 yıl 6 ay hapse mahkûm edildi. Ancak Yargıtay 14. Ceza Dairesi, G.Ü. ile ilgili kararı, 19 Aralık 2011’de, eksik incelemeden bozdu. 14. Ceza Dairesi, babasının iki kez cinsel saldırısına uğradığı belirtilen G.Ü.’nün ruh sağlığının ilk olaydan mı ikincisinden mi yoksa her ikisinden mi kaynaklandığının belirlenmesi için, Adli Tıp Kurumu’ndan ek mütalaa alınmasını istedi. Babanın savunma hakkının kısıtlanması da bozma gerekçesi yapıldı.

Yerel mahkeme direndi

Manisa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, mağdurenin 18 yaşını doldurduğu kabul edilerek ceza verildiği, Adli Tıp’tan yeniden rapor alınmasının suçun vasfı ve verilecek cezada hiçbir etkisi olmayacağı gerekçesiyle kararda direndi. Kararda, özetle, “Ruh sağlığındaki bozulmanın hangi eylemden kaynaklandığı sorusuna aranacak cevap, sanığın hukuki durumunu değiştirmeyeceği gibi tekrar Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi de yeniden mağduriyete neden olacak, gereksiz zaman ve masraf kaybına yol açacaktır” denildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da 18 Eylül’de tecavüz mağdurlarına Adli Tıp Kurumu’ndan tekrar rapor eziyetine son verebilecek örnek kararı aldı. Kurul, mahkemenin direnme kararını doğru buldu, dosya Daire’ye gönderildi. Kurul kararı ışığında Daire, mahkemenin mahkûmiyet kararını onayacak.

N.Ç. Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı

MARDİN’de 26 kişiye satılan 13 yaşındaki N.Ç.’nin bu insanlarla “rızasıyla” birlikte olduğu yorumu yapılması, sanıklara mahkemenin alt sınırdan ve iyi hal indirimi yaparak ceza vermesi ve bunu da Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nin onaması Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı. Temyizde, Adli Tıp’ın, N.Ç. için yaptığı, “Bu olaylara ruhsal yönden karşı koymaya muktedir” raporu da yeterli görülmüştü. Kısmen bozulan N.Ç kararına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etmediği için N.Ç davası Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na da taşınmamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle