GeriGündem Müzisyenlerin farkı beyinde başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzisyenlerin farkı beyinde başlıyor

Nörologlar, profesyonel Alman kemancıların beyinlerini incelemek için MRI beyin tarama cihazını kullandılar ve bu kişilerin basitçe düşünme yoluyla müziği duyabildiklerini, bunun amatörlerde bulunmadığını saptadılar.

Profesyonel müzisyenlerin beyin dalgalarının müziğe, notaları sezgisel olarak algılayabilecek şekilde tepki verdiği, bunun sıradan insanlarda bulunmadığı belirtildi.

Tuebingen Üniversitesi bilim adamları, 8 kemancı ile 8 amatörün beyinlerinin, bu kişiler Mozart`ın sol majordeki keman konçertosunun ilk 16 ölçüsünü hafifçe vurarak çaldıklarında nasıl işlediğine baktılar.
  
Beynin bu sıradaki faaliyetlerinin taranan sonuçları, profesyonel müzisyenlerin beyninin işitmeyle ilgili bölümünde önemli bir faaliyet olduğunu gösterdi. Profesyonel müzisyenlerin, parmaklarıyla vurarak çalmayı bıraktıklarında, kafalarında hala müziği duydukları belirlendi.  

Bunun tam tersi, amatörlerin beyinlerinin parmak hareketlerini kontrol eden bölümünde daha çok faaliyet olduğu, bu kişilerin beyinlerinin doğru notaların vurulmasıyla daha çok meşgul olduğu saptandı.  

Nuremberg Filarmoni Orkestrası eski kemancısı Scheler, bulguların, profesyonel müzisyenlerin beyinlerinin, doğru notaların vurularak çalınmasına gerek duymadığını, bunun sonucu profesyonellerin müzikal performanslarının arttığını söyledi.  

Yapılan ikinci deneyde, kemancılardan parmaklarıyla vurmaksızın aynı konçertoyu çaldıklarını hayal etmeleri istendi. Beyin tarama sonuçları, bu kez de profesyonellerin müziği kafalarında duyduklarını gösterdi.  

Müzik, beynin birçok fonksiyonunu birarada kullanan az sayıda faaliyetten biri. Müzik yapılırken beynin hafıza, öğrenme, işitme, yaratıcılık ve hissiyat gibi çeşitli bölümleri faaliyete geçiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle