GeriGündem Müzisyen olmasaydım bir suçlu olurdum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzisyen olmasaydım bir suçlu olurdum

Arkadaşımız Daphne Barak, önümüzdeki eylül ayında yeni albümünü çıkaracak olan Sting ile özel bir röportaj yaptı. Öğretmenlikten müzisyenliğe geçen Sting, ‘‘Eğer müzikle uğraşmasaydım, büyük ihtimalle bir suçlu olurdum’’ dedi.

Sting'le yeni çıkacak olan albümünü konuşmak üzere Londra'daki evinde buluşuyoruz. Bu albümünde Norah Jones'un sitar çalan kızkardeşi Anoushka Shankar'ın da katkıları var. Sting ve eşi Trudie Styler, sitar üstadı Ravi Shankar ve kızı Anoushka'ya hayran olduklarını belirtiyorlar. Sting'le ben konuşurken eşi Trudie de evde verilecek parti için son hazırlıkları yapıyor. Video kasetlerle dolu bir odada oturuyoruz. Burası bir nevi ofis gibi. Duvarda Sting ve eşinin siyah-beyaz çekilmiş büyük bir resmi asılı. Sting bu fotoğrafta eşini beğendiğini, ama kendinsinin pek iyi çıkmadığından yakınıyor.

Yeni albümünüzden ve müziğinize dahil ettiğiniz sitar dan bahseder misiniz?

- Anoushka'yı yeni albümü hazırlamadan bir yıl önce tanıdım. yeteneği ve zarafeti ile o çok sıradışı biri. Benimle beraber çalışıp çalışamayacağını sordum. Çok kendiliğinden ve bir o kadar da ani bir gelişmeydi bu. O sırada Anoushka Yeni Delhi'den New York'a geçmek üzereydi, onu bir günlüğüne Paris'e davet ettik. Albümü dinledi ve sitarla eşlik etti. Öyle çabuk ve öyle güzel çalıp uyum sağladı ki.. Tamamen içgüdüsel hareket etmiştim, sadece hissettim. Şimdiyse şarkıyı sitar olmadan düşünemiyorum.

Bir nevi doğu-batı sentezi mi oluşturmaya çalışıyorsunuz?

- Müziği o kadar ciddiye almıyorum. Demek istiyorum ki bunu Hindistan'daki, tüm dünyadaki kardeşlerim ve kuzenlerim için yaptım, Albümümde pek çok etkileşim var. Arap ve İspanyol etkileri gibi... Her şey insani bilinç için.

Farklı kültür ve dinlerden bahsediyorken şunu da hatırlatmak isterim. Tüm bunlar aynı zamanda savaş nedeni bugün. Siz bu konuda farklı bir bakış açısı mı yaratmaya çalışıyorsunuz?

- Dünya liderlerinin beni dinleyeceklerini sanmıyorum. Yine de kim bilir belki dünyayı yönetenlerin kızları ve oğulları düşünmeye başlar. Ama hayır! Zannetmiyorum ki benim şarkılarımı dinleyip ‘‘Harika. Hadi dünyayı değiştirelim’’ desinler.

Eşiniz ve sizin epey sosyal olduğunu biliyoruz. Anoushka bile onun için düzenlediğiniz partiden söz edip duruyor.

- Evet parti vermeyi seviyoruz. Bunu yapmaktan da epey mutluyuz. Eğer yakında doğum gününüz varsa sizin için de bir parti verebiliriz.

Daha yeni kutladım!

- İzin verin bir tane de biz hazırlayalım.

Siz de meslek değiştirenlerdensiniz. Öğretmenlikten müzisyenliğe geçiş yaptınız. Müzisyen olmayı tarif eder misiniz?

- Müzisyen, müziğiyle öne çıkan kimsedir.

Peki, eğer müzisyen olmasaydınız ne olurdunuz?

- Büyük ihtimalle bir suçlu olurdum.

Müziğinizde sitara yer vermiş olmaktan memnun musunuz?

- Sitar çok değişik bir enstrüman. Çok farklı, hatta biraz tuhaf ama bir kere alıştınız mı çok dinginleştirici olduğunu fark ediyorsunuz. Demek istiyorum ki bu, müzik ve her şekilde olabilir.

Yeni albümünüz ne zaman çıkıyor?

- Eylülün 22'sinde. Ve size diyebilirim ki Anoushka ile çalışmış olmaktan çok mutluyum. Biriyle kariyerinin başında çalışmış olmak çok heyecanlı bir durum. Siz de onun potansiyelini göreceksiniz.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle