GeriGündem Müzikte sınırlar kalktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzikte sınırlar kalktı

Müzik dünyasının zıt kutupları olarak gösterilen klasik ve pop arasındaki sınır ortadan kalktı. Klasik albümlerin satışlarındaki düşüş, bu türün usta isimlerini pop tarzda albümler yapmaya zorlarken, pop müzik sanatçıları da klasik müziğe yönelmeye başladı.

Amerikan Newsweek Dergisi pop ve klasik müzikçilerin birbirlerinin alanlarına el attıklarını ve iki müziğin karıştığı albümlerin tartışmalar yarattığını bildirdi. ‘‘Sınırötesi’’ olarak anılan yeni akımın, satışları tepetaklak olan klasik müziğin kurtarıcısı olarak görüldüğü vurgulanıyor. Ancak müzik dünyası bu trende şüpheli bakıyor. Herkesin kafasında ‘‘Pop yıldızları klasiğe yöneliyor, klasik müzik sanatçıları da pop deniyor. Plakları satıyor, ama gerçekten iyiler mi?’’ sorusu var.

Pop müziğin süperstarı Michael Bolton'ın yılbaşında piyasaya çıkan aryaları altı hafta süreyle zirveyi kimseye kaptırmadı ve halen klasik müzik listelerinde iki numarada bulunuyor. CD'nin tanıtım gecesinde Bolton'un sesini duyurabilmek için koca bir mikrofona gereksinim duyması garipsendi ve gerçek tenorların aynı işi mikrofonsuz yapabildiklerine dikkat çekildi.

İngiltere'de klasik müziğin gözde temsilcilerinden seksi keman üstadı, 19 yaşındaki Vanessa Mae ise Bolton'ın tam tersine klasikten pop müziğe transfer oldu. Mae henüz 15 yaşındayken, üzerinde ıslak bir tişörtle Bach'ı techno-pop tarzında yorumlayınca şöhreti yakalayıverdi. Haziran ayında piyasaya çıkması planlanan ‘‘Fırtına’’ adlı albümü için Celine Dion'un yapımcısı ile çalışan Mae, Vivaldi'nin ‘‘Dört Mevsim’’ini tekno tarzda yorumluyor.

Mae, Donna Summer'ın ‘‘I Feel Love’’ adlı şarkısını seslendirdiği yeni klibinde hem masum hem de fettan bir kadın olarak görülüyor ve eleştirmenler tarafından seksi bir kedi yavrusuna benzetiliyor. Mae'nin 1995'teki ilk pop albümü ‘‘Kemancı’’ tüm dünyada 3.2 milyon sattı. 1996'daki ‘‘Klasik Albüm 1’’ ise iki haftada 500 bin adet satarak bir rekora imza attı. Genç ve güzel sanatçı, klasik müziğe ihanet ettiğini iddia edenlere sert çıkıyor ve şöyle diyor: ‘‘Beni eleştirenler küçük bir azınlık ve tamamen hatalılar. Yeni bir şey yapacak kadar cesur olduğunuzda, başka insanlar tehdit edildiklerini düşünüyorlar.’’

Newsweek Dergisi ‘‘sınırötesi’’ yeni akımın gerçekten kaliteli müzik getirdiğini ve kalıcılığı konusunda hemen herkesin hem fikir olduğunu da yazdı. Dergi, ‘‘Titanic’’ filminin soundtrack'inin Billboard'ın 200'lük listesinde 13 haftadır bir numara olduğunu ve 9 milyon sattığını, Paul McCartney'in klasik müzik çalışması ‘‘Liverpool Oratorio’’nun klasik müzik listelerinde zirveye oturduğunu, Billy Joel'in bugünlerde sadece klasik bestelediğini, Madonna'nın keman çalmayı öğrendiğini, Andrea Bocelli'nin ‘‘Romanza’’sının ise 12 milyon sattığını kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle