Gündem Haberleri

  Müziği hissedeceksiniz

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu akşam ve yarın Bostancı Gösteri Merkezi'nde iki konser verecek olan efsanevi İngiliz rock grubu Led Zeppelin'in iki ünlü üyesi solist Robert Plant ve gitarist Jimmy Page iki gündür İstanbul'dalar. Grubun kurulduğu 1960'ların sonunda genç ya da orta yaşlı olup, şimdi yaşları ilerleyenlerden tutun da, daha o zamanlar doğmamış olan şimdiki gençlere kadar uzanan geniş bir hayran kitlesi soluklarını tutmuş, bu iki konseri bekliyor. Kapalıçarşı'yı gezip, akşamına fasıl ve sonrasında Karadeniz ezgileri dinleyen ünlü müzisyenler, Türk hamamına gitmek için yola çıkmadan önce sorularımızı yanıtladılar...

  Uzun bir aradan sonra tekrar birlikte müzik yapıyorsunuz. Her şey nasıl gidiyor?

  R.P. Birlikte olmadığımız zamanlarda hep Jimmy'nin çalışını özlüyordum. Bir araya geldiğimizde ortaya çıkanı görünce ayrı geçirdiğimiz zamanlara acıdım. Çok zaman kaybettiğimizi işte o zaman anladım. Önceden birlikte çalışıp, tekrar bir araya gelen çok kişi gördüm. Ama ortaya çıkan şey genelde son derece kötüydü. Sanki ayrıldıkları için özür diler gibiydiler. Biz öyle olmak istemedik. Yaptığımız şey pozitif ve istekli olmalı... Birlikteliğimiz bir rüyanın gerçekleşmesi gibi. İşin içinde birimiz olmasaydı, başarılı olamazdık.

  Türkiye'den önce Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Bulgaristan'da konserler verdiniz... Bu konserleri ve tepkileri Amerika ve İngiltere'dekilerle kıyaslar mısınız?

  R.P. Amerika'daki konserlerde büyük coşkular yaşadık, büyük bir enerji yarattık. Tabii ki Macaristan, Romanya ya da Bulgaristan gibi ülkelerin konserlerdeki tepkileri aynı değil. Amerika ve İngiltere'deki gençlik herşeye sahip. Doğu Avrupa'da ise durum farklı. Onların farklı bir kültürleri var ve konserlerde bütün gerçekleri ve farklılıklarıyla oradalar. Buralarda yeni bir albümün promosyonunu yapar gibi hissetmiyorsunuz. Orada olmak ve o insanlarla müziğimiz paylaşmak müthiş bir şey... Biraraya gelmeye karar verdikten sonra, bizim yaptıklarımızı dinleyen bu değişik kültürlerle de birşeyler paylaşmak istedik.

  J.P. Doğu Avrupa'da verdiğimiz konserlerde insanların hiçbir şekilde geleneklerini terk etmediklerini görüyoruz. Buralardaki insanlar arasında çok hoşumuza giden bir bütünlük, bir birlik var. Tepkileri son derece birlikte ve tek kelimeyle müthiş. İşte bu nedenle turnelerden büyük zevk alıyoruz.

  Geçen gece fasıl dinlemeye gittiniz. Nasıldı, beğendiniz mi?

  J.P. Ben gerçekten çok beğendim ve etkilendim.

  R.P. Ben Doğu Anadolu müziğini ve udu çok seviyorum. Aynı akşam, Pera Palas'ın arkasında bir yere gittik ve Karadeniz müziği dinleyip, danslarını seyrettik.

  Yakında piyasaya çıkacak olan Walking Into Clarksdale adlı albümünüzde eski Led Zeppelin sound'una bir dönüş göze çarpıyor

  R.P Evet bu doğru. Orkestra yok, eskiden olduğu gibi yine dört kişi çalıyor. Biz her zaman olduğumuz gibiyiz. Ve bu sound'u çok seviyoruz.

  Prodigy dinleyen gençlerin neredeyse hepsi konserlerinizi dört gözle bekliyor. Siz de bu grubu dinlemekten hoşlanıyor musunuz?

  R.P. Evet. Prodigy severek dinlediğim grupların başında geliyor. .

  Bu akşam ve yarın akşamki konserler için neler diyeceksiniz?

  J.P. Buraya ilk defa geliyoruz. Ve eminim herkes Led Zeppelin'den birşeyler duymak istiyor. Eski parçalarımızı çalacağız. Bu gece yeni albümden sadece 3 parça çalmayı düşünüyoruz. 3'ten fazlasının fazla geleceğini düşündük. Ağırlığı bilinen eski parçalara vereceğiz.

  R.P. Bu akşam müziğin gücünü hissedeceksiniz. Bırakalım da artık müzik konuşsun...

  Fasılda coştular

  Robert Plant ve Jimmy Page, önceki gece Taksim Andon Bar'a giderek fasıl dinledi. Gündüz İstanbul'u gezen grup, Gitarist Jimmy Page'in isteği üzerine Klasik Türk Müziği dinleyebileceği bir yere geldi. Solist Robert Plant'in rakı içtiği gecede, Page fasıl heyetiyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Page ayrıca ud çalmayı bildiğini de sözlerine ekledi. Grup, fasıl dinlemeye gelmeden önce de Kapalıçarşı'yı gezip, Galata Kulesi'nde öğle yemeği yedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı