Gündem Haberleri

  Müzesini düşledi gerçek oldu

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 'Müzesini Düşleyen Sergi' başlığıyla açılan ve bir özgün baskı müzesinin oluşturulması düşüncesiyle yola çıkan serginin düşü gerçek oldu.

  Türkiye'de yıllardır ihtiyaç duyulan ve bir çok başarısız girişimle sonuçlanan Modern Sanat Müzesi nihayet kuruluyor. Hem de müzeler semti olarak bilinen Sultanahmet'te. Marmara Üniversitesi Rektörlük binası, üniversite rektörü Ömer Faruk Batırel tarafından müze olmak üzere tahsis edildi.

  Acıbadem'deki Güzel Sanatlar Fakültesi'nde halen açık olan sergiyi Dekan Hüsamettin Koçan'la gezdik. Müze düşünü gerçekleştirmekten hayli mutlu görünen Koçan, fakültede de sıkı bir çalışma içine girmiş. Büyük Sergi Salonu'nda, 'Müzesini Düşleyen Sergi' yer alıyor. Bütün koridorlar da sergi mekanına dönüştürülüyor. Şimdilik dört koridorda sergi var. Hedef ise tam onbir koridoru sergi mekanına dönüştürmek. Fakülte ilginç bir sponsorluk kurumunu da oluşturmuş. Üniversitenin eski mezunları kendi adlarını verdikleri mekanları düzenliyorlar. Bu ya derslik ya da sergi mekanı oluyor. Reklamcı Alinur Velidedeoğlu bir bilgisayar odasını tamamen kendi düzenlemiş ve öğrencilerin kullanımına açmış.

  Koridorlarda öğrencilerin işleri ustalarıyla yanyana. Kuşak buluşmasının en ilginç örneği yaşanıyor.

  Koçan'ın özgün baskı üzerinde durmasının en büyük amacı ise sanatın toplumsallaşması. Orijinal tabloyu alamayan görsel zevki gelişmiş insanların özgün baskıları daha az paralara edinebilmeleri.

  NASIL GERÇEKLEŞTİ

  Müzesini Düşleyen Sergi'nin temeli Cumhuriyetin 50. yılı kutlamalarının yapıldığı 1973 yılına dayanıyor. Dışişleri Bakanlığı Mustafa Aslıer'den yurtdışına götürülmek üzere bir sergi düzenlemesini istiyor. Aslıer de o dönem özgün baskı yapan sanatçıların eserlerinden oluşan bir sergiyi düzenliyor ve bu sergi Avrupa, Asya ve Afrika'da bulunan çeşitli ülkelerde sergileniyor.

  Sergi geri geldiğinde Aslıer, içlerinde Bedri Rahmi, Aliye Berger, Ferruh Başağa, Devrim Erbil gibi sanatçılara yapıtlarını üniversiteye bağışlamalarını, bunlarla bir özgün baskı müzesi kurmak istediklerini söylüyor. Sanatçıların tamamı eserlerini okula bağışlıyorlar.

  Yıllar sonra, Hüsamettin Koçan fakültenin dekanı olunca Aslıer'den bir mektup alıyor. Sanatçı mektubunda, üniversitede bulunan koleksiyona sahip çıkılmasını istiyor. Bir araştırma yapan Koçan, demirbaşa kayıtlı 49 yapıtı tespit ediyor. Uzun süre uykuya yatan müze düşü böylece yeniden gündeme geliyor. Bir koleksiyon kurulu oluşturulmuş ve 60 sanatçıya mektup yazılmış. Bu isimlerin birkaçı dışında hemen hepsi sergi için eser göndermişler. Koleksiyon olağanüstü bir hızla genişlemiş ve yapıt miktarı 250'ye ulaşmış. Bu sayı giderek de artıyor.

  1906'dan 1973 doğumlu sanatçılara kadar uzanan bir çizgi oluşmuş. Hiç özgün baskı yapmamış sanatçılara başvurularak müze için böyle bir şey yapıp yapamayacakları sorulmuş ve onlar da bu fikri kabul etmişler. Müzenin çekirdeği özgün baskı olarak düşünülmüş ama yer tahsis edildiğinde modern sanat müzesi düşü de gerçekleşmiş olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı