Gündem Haberleri

  Müzesine kavuşan çağdaş sanat

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Müze, önceki gün, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Marmara Üniversitesi Rektörü Ömer Faruk Batırel ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hüsamettin Koçan'ın katıldığı bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

  Yıllardır bu müzenin düşünü görerek yaşadığını söyleyen Hüsamettin Koçan, müze projesinin kültürel bellek ve gelenek oluşturma konusunda önemli görev üstlendiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Bu müzenin Sultanahmet'te açılacak olması bu bölgenin tarihi ve kültürel mirasına çağın zenginliklerinin katılması açısından önemli,’’ dedi.

  Daha sonra söz alan Kültür Bakanı İstemihan Talay da, İstanbul'un böyle bir müzeye çok ihtiyacı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Müze sadece korumacı bir anlayışı simgelemez, üretimi de teşvik eder. Böyle bir bölgede ve tarihi bir binada bu tür bir müzenin açılması çok sevindirici bir gelişme. Böylece 100 yılı aşkın bir tarihi olan bu bina çağdaş yaratıma yeniden katılacak.’’

  Marmara Üniversitesi Rektörü Ömer Faruk Batırel de, üniversiteye ait binanın bir bölümünü, üniversite senatosunun ortak kararırıyla çağdaş Türk sanatına müze olarak tahsis etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

  Marmara Ürniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi, üniversitenin Sultanahmet'teki rektörlük binasının giriş ve bodrum katlarıyla konferans salonunun restorasyonuyla gerçekleşecek. 1899 yılında mimar Raimondo d'Aronco tarafından yapılan tarihi binada açılacak müze, 2677 metrekarelik bir alanı kapsıyor.

  Üç bölümden oluşacak müzenin 800 metrekarelik bir alanı kaplayan ilk bölümünde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özgün Baskı Koleksiyonu'ndan derlenen ‘‘Müzesini Düşleyen Sergi’’ yer alacak. Bu sergi, çağdaş Türk sanatının 1906'dan günümüze kadar uzanan serüvenini özetliyor. Müzenin 1052 metrekarelik ikinci bölümünde bir çağdaş sanat galerisi yer alacak. Bu galeride büyük ve kapsamlı sergiler düzenlenmesi planlanıyor. Üçüncü bölümdeyse çok amaçlı salonlar olacak. Yaklaşık 812 metrekarelik alana yayılan bu bölümde konferans ve toplantı salonları bulunacak.

  Marmara Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi'nin 2000 yılına girmeden önce açılması planlanıyor. Müzenin oluşturulması için gerekli olan finansmanın, Kültür Bakanlığının katkısının yanısıra, geniş katılımlı kampanyalar ve sponsor desteğiyle sağlanması hedefleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı