GeriGündem Müzelerde bile benzeri yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzelerde bile benzeri yok

Müzelerde bile benzeri yok

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, bir ay içinde tarihi eser kaçakçıları ile alıcı rolünde temas kurarak bir dizi operasyon gerçekleştirdi.

İstanbul’da düzenlenen tarihi eser operasyonlarında bronz sikkeler, Yunan zafer paraları, Pers kralının mezarından çıkarıldığı değerlendirilen altın takı seti, müzelerde bile benzeri bulunmadığı belirtilen 2 adet yaklaşık 500 yıllık elyazması Kuran-ı Kerim’in de arasında bulunduğu eserler ele geçti.

YAVUZ SULTAN SELİM DÖNEMİNDE YAZILMIŞ

Operasyonda 2 adet 15 ya da 16 yy. döneminde yazıldığı belirlenen, altın yaldız işlemeli elyazması Kuran ele geçirdi. Uzmanlar Kuran’ların, Yavuz Sultan Selim döneminde yazılmış olabileceğini ifade etti. Operasyonlarda 10 adet ön yüzü tanrıça Athena arka yüzü tanrıçanın sembolü olan baykuş tasvirli gümüş Grek zafer paraları, 14 adet Sasani kültürüne ait gümüş kral portreli sikke, 8 adet Artuklu kültürü olduğu değerlendirilen ön yüzü aslan arka yüzü İslami yazı karakterli gümüş sikke, 680 adet genç Roma İmparatoru Dioclation tasvirli bronz sikke, 4 adet Mezopotamya kültürüne ait muhtemel kral mezar buluntusu olan uçları sfenks figür tasvirli ve akik işlemeli takı grubu da elde edildi. Aralarında antikacıların da bulunduğu belirtilen 4 kişi tutuklanırken 7 kişi adli kontrol kararıyla serbest kaldı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle