GeriGündem Müze bahçesine 15 altın karşılığı defin yapılmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müze bahçesine 15 altın karşılığı defin yapılmış

Müze bahçesine 15 altın karşılığı defin yapılmış
refid:7416345 ilişkili resim dosyası

Konya’daki Mevlana Müzesi’nin bahçesinde bulunan mezar taşlarının sırrı çözülüyor.

Müze Müdür yardımcısı Doç. Dr. Naci Bakırcı, müzeye 13’üncü yüzyıldan bu yana 400’e yakın defin yapıldığını belirlediklerini söyledi. Bakırcı, mezarlardan bazılarının 15 altın karşılığında müze bahçesine defnedilen zenginler ve şehrin önde gelenlerine ait olduğunu belirtti. Doç. Bakırcı, müze bahçesinde bulunan mezar taşlarının teker teker incelendiğini, müze arşivinin tarandığını belirterek şöyle konuştu:

"Yaklaşık 2 yıldır mezar taşları üzerinde çalışma yapıyoruz. Tespitlerimize göre 13’üncü yüzyıldan dergáhın müze olarak hizmete girdiği 1926 yılına kadar gül bahçesine 400’e yakın defin yapılmış. Defnedilenler arasında genellikle Mevlana’nın soyundan gelenler, valideler, neyzenler ve dergáha hizmet edenler bulunuyor. Ancak 15 altın karşılığında müze bahçesine defnedilen zengilerin de bulunduğunu tespit ettik. Bu durum, doğrusunu söylemek gerekirse bizi şaşırttı. Zenginler ve şehrin önde gelenleri, Mevlana’nın sandukasının da bulunduğu o zamanki dergáha yakın bir yerde gömülerek, öldükten sonra Mevlana’ya yakın bir yerde yatmak istemiş olabilir."

1926 yılında müzeye dönüştürme çalışmalarının ardından bahçede bulunan çok sayıda mezar taşının özensiz bir şekilde yerinden kaldırıldığını, bazılarının bu sırada zarar görüp, kaybolduğunu anlatan Doç. Bakırcı "Bahçeye gömülen zengin ve şehrin önde gelenlerine ait mezar taşlarının 1926 yılından sonra yerinden çıkarılıp ölenlerin yakınlarına verildiği yönünde bir bilgiye de ulaştık. Ancak bu veri henüz çok net değil" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle