Gündem Haberleri

  Müze bahçesinde temsili kazı yaparken heykel başı buldu

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA, (DHA)
  22.05.2008 - 15:20 | Son Güncelleme:

  MANİSA Lisesi'nin tarih kulübü öğrencilerine Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi bahçesinde temsili kazı yaptırıldı. Lise ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Pehlivan, yarım metre derinlikte Roma dönemine ait olduğu belirlenen minik bir mermer heykel başı buldu. Temsili kazıda bulunan tarihi eser, müze envanterine kaydedildi.

  Müzeler Haftası nedeniyle Manisa Lisesi tarih kulübü öğrencilerine Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi bahçesinde temsili bir kazı çalışması yaptırıldı. Tarih öğretmenleri Nil Özkara öncülüğünde müze bahçesine gelen 27 öğrenci, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Müze Müdürü Müyesser Tosunbaş ve Arkeolog Ahmet Ergün'den bigi alıp, sırayla kazı çalışması yürüttü. Kazılar sırasında, lise ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Pehlivan, yaklaşık yarım metre derinlikte mermer bir heykel başı buldu. Heykel başı şaşkınlık yarattı. Yapılan incelemede heykel başının Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Tarihi eser müze envanterine kaydedildi. Öğrenci Pehlivan ise öğretmenleri ve arkadaşları tarafından tebrik edildi. Müze bahçesinde bulunan tarihi eserin, geçmiş dönemlerdeki taşınma işlemleri sırasında düşüp zamanla toprağa gömülmüş olabileceği belirtildi.

  Arkeolog Ahmet Ergün, yapılan kazılardan önce bölgenin ortalama 10x10 ve 5x5 metre olarak bölümlere ayrıldığını anlattı. Belirlenen koordinatların ardından katmanların titizlikle kazıldığını aktaran Ergün, “Kültür katmanının altındaki kısma ‘jeolojik katman’ diyoruz. Bu arkeologları ilgilendirmeyen katmandır. Manisa bölgesinde tarihi eser ararken ortalama 4 metreye kadar inilirken, Bergama Efes gibi kazılarda 40 metrelerde bile kültür katmanına rastlanabiliyor” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı