Gündem Haberleri

  Müzakere pürüzsüz olmayacak

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin herhangi bir 26’ncı ülkenin üyeliği olmadığını söyleyerek, ‘Buna hazır olunması gerekiyor. Müzakere süreci, çok rahat, pürüzsüz bir süreç olmayacak. Ama önemli olan Türkiye’nin içinden geçeceği reform sürecidir’ dedi.

  Başbakanlık’ta basın toplantısı düzenleyen Babacan, ‘35 faslın müzakeresi bitirilip katılım süreci tamamlandığında, Türkiye çok farklı bir Türkiye olacaktır’ diye konuştu. Babacan, bu yıl bitmeden bir-iki faslın açılma ihtimalinin bulunduğunu, bu dileklerini de AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn’e ilettiklerini söyledi. Babacan sürecin işleyişini şöyle anlattı:

  AB’ye katılım süreci, Kopenhag kriterlerinin uygulanıyor olması ve siyasi reformların derinleşmesi, AB müktesebatının üstlenilmesi ve sivil toplum diyaloğu olmak üzere üç ayaktan oluşacak.

  Reform İzleme Grubu, Kopenhag Kriterleri’nin uygulanmasına ilişkin ilk ayağı yürütecek. Dışişleri, Abdullah Gül başkanlığında toplantıları düzenli sürdürecek. 3’üncü ayak olan Sivil Toplum Diyaloğu’nu, Gül başkanlığında ve Devlet Bakanı Beşir Atalay ile Babacan’ın katıldığı AB İletişim Grubu yürütecek.

  Müktesebata uyum 35 adımda gerçekleşecek.

  Fiili müzakerelere geçilmeden önce her bir adım için önce tarama çalışması yapılacak.

  Taraması biten fasıllarda Komisyon’un önerisi ve 25 üye ülkenin onayıyla fiili müzakerelere geçilecek.

  Bir fasılda müzakerelerin başlaması için tüm tarama sürecinin tamamlanması beklenmeyecek. Müzakerelerde al-ver süreci yaşanmayacak.

  Açılan fasıla ilişkin mevzuat gözden geçirilecek. Uyumun hangi takvimde ve ne tür değişiklikle uygulanacağına dair ‘Pozisyon Belgesi’ hazırlanacak.

  AB Dönem Başkanlığı bu belgeyi üye ülkelere dağıtacak. ‘Ortak Pozisyon Belgesi’ oluşturacak. Ardından fiili müzakere başlayacak.

  AB’ye yeni isim

  BAŞMÜZAKERECİ ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Murat Sungar’ın istifasının ardından 30 Eylül’den bu yana boş bulunan AB Genel Sekreterliği görevine, Brüksel’deki Daimi Temsilcisi Oğuz Demiralp’in atanmasının düşünüldüğünü açıkladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı