GeriGündem MÜYAP ödülleri açıklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MÜYAP ödülleri açıklandı

MÜYAP ''Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri 2004'', sahiplerini buldu. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde 11 Türk, 2 yabancı albüm ödüllendirildi.

''Yabancı Sanatçı Albüm ve Müzik Yapım Şirketi'' dalında Universal Müzik'ten Eminem ile Emi-Kent firmasından Norah Jones'un ödülleri, firma temsilcilerine verildi.

 

''Yerli Sanatçı Albüm ve Müzik Yapım Şirketi'' dalında ödüllerini alan sanatçılar ile albümleri ve müzik yapım şirketleri şöyle:

 

Davut Güloğlu-Katıla Katıla-Şahin Özer Müzik, Ebru Gündeş-Şahane-Karizma Müzik, Gökhan Özen-Civciv Çıtırım-Doğan Müzik, İbrahim Tatlıses-Tek Tek-Karizma Müzik, Kenan Doğulu-Demedi Deme-Doğan Müzik, Latif Doğan-Küstüm-De-Ka Yapımcılık, Sibel Can-Sen Benimsin-Emre Grafson Müzik, Yıldız Tilbe-Anca Gidersin-Avrupa Müzik.

 

Sanatçılar ödüllerini alarak birer şarkı seslendirirken, törene katılmayan Mustafa Sandal, Sezen Aksu ve Tarkan'ın ödülleri ise müzik yapım şirketi temsilcilerine sunuldu.

 

OSKAY'DAN TEŞEKKÜR

 

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan MÜYAP Başkanı Aydın Oskay, müzik yapımcılarının uzun yıllar korsanla mücadelede yalnız kaldığını dile getirerek, 2003 yılı sonunda çıkan yasayla korsana ''dur'' denildiğini ifade etti.

 

Oskay, siyaset tarihinde az rastlanır bir biçimde iktidar ve muhalefetin oy birliğiyle bu yasayı çıkardığını belirterek, yasaya katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'ya ''Yaşar Kekava Onur Ödülü'' vermeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

 

Daha sonra Mumcu'yu sahneye çağıran Oskay, ödülü Bakan Mumcu'ya sundu.

 

Bu arada, Uluslararası Fonogram Endüstrisi Birliği (IFPI) Doğu Avrupa ve Ortadoğu Sorumlusu Stephan Krawczyk tarafından da Bakan Mumcu'ya ''Uluslararası Onur Ödülü'' verildi.

 

Krawczyk, Korsanla Mücadele Yasası'nın uygulanmasında başarı gösterilmesinin önemli olduğunu dile getirerek, Bakan Mumcu'ya, katkılarından dolayı teşekkür etti.  

 

Daha sonra bir konuşma yapan Bakan Mumcu, böyle bir ödül alacağından haberi olmadığını ve bundan mutluluk duyduğunu dile getirerek, ''Bakanlığa geldiğimde içimde güçlü bir motivasyon yaratmak için bir ihtiyaç vardı ve önümüze fikri mülkiyet haklarının korunması sorunu geldi. Sorunu çözmek için sıkıntılı bir süreç yaşadık'' dedi.

 

Mumcu, diyalogla soruna bir çözüm bulunacağına inandığını ve bu şekilde yola çıktıklarını ifade ederek, ''Fikri mülkiyet haklarının korunması konusunda verimli bir platform oluşturduk. El birliğiyle çalışmak gerekiyor. Yasayı uygulamada kamu kurumlarına önemli görev düşüyor'' diye konuştu.

   

''İYİ Kİ SİZ VARSINIZ''

   

Törende bulunan sanatçı ve yapımcılara da seslenen Mumcu, ''Sizler varken Türkiye'nin mutlu aydınlık geleceği var. İyi ki siz varsınız. Sizlerle ilgili küçük problemle şu anda siyaset hayatımın en anlamlı şeyini yapma fırsatını buldum'' dedi.

 

Mumcu, sağlıklı bir fikri mülkiyet sistemi kurulamadığı için hakları ellerinden alınmış mağdur insanlar bulunduğu kaydederek, ''Onlar için bir şey yaptıysak, bu bizim için onur olur. Yapmamız gereken daha çok şey var'' şeklinde konuştu.

 

İçişleri Bakanlığı ve belediyelerin marifetiyle yasanın ruhunun sokağa ve caddeye yansıtılmaya çalışıldığını dile getiren Mumcu, yasanın hayata geçmesinin çok önemli olduğunu, yargı mensuplarına da yasaya katkılarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

 

Törene katılan CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek de yasa ile sanatçılar adına bir ayıbın ortadan kalktığını ifade ederek, kendi haklarını savunan MÜYAP'ı kutladı.

   

Törende bu yıl tüm ödül alanlar arasında satış rekoru kıranın Yıldız Tilbe olduğu açıklanırken, törene katılan sanatçılar toplu halde hatıra fotoğrafı çektirdi.  

 

Törene, Erkan Mumcu'nun eşi Işın Mumcu ile çok sayıda müzik yapımcısı ve sanatçı katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle