Gündem Haberleri

  Mutsuzluk çocuğun büyümesini engelliyor

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sorunlu aile ortamı çocuklarda kalıcı büyüme sorunlarına yol açıyor. Mutsuz çocuklar hastalıklara karşı daha dayanıksız.

  İngiliz bilim adamları, aşırı stresli ve tartışmalı ortamlarda geçirilen mutsuz çocukluk dönemlerinin, çocukların büyümesini engellediği ortaya çıkardı. Sorunlu çocukluk döneminin, çocukların ileride çeşitli hastalıklara yakalanmalarına da yol açtığını kaydeden bilim adamları, çocuğun mutsuzluğunun ’’kalıcı büyüme güçlüklerine’’ neden olabileceğini işaret ettiler.

  Hormon yapısı bozuluyor

  Londra’daki Royal Free hastanesi uzmanları, 1987-1989 yıllarında 1352 ailenin ilişkileri ve sağlık durumlarıyla ilgili olarak yapılan bir çalışmayı temel aldıkları araştırmalarında, özellikle bu ailelerin 5-8 yaşları arasında bulunan çocuklarının sağlık durumlarını ve büyüme grafiklerini incelediler.

  Bu ailelerin 150’sinin yaklaşık 6 yıl sonra yeniden incelendiğini belirten bilim adamları, çocukların büyüme hızı ile ailenin yaşadığı ortamdaki huzurun doğrudan ilişkili olduğu sonucuna vardıklarını belirttiler.

  Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Dr. Scott Montgomery, ’’Çok tartışmalı ve stresli ailelerde büyüyen çocukların daha az büyüme hormonları bulunduğunu saptadık. Ayrıca mutsuz oldukları bu ortamlardan çıkarıldıktan sonra bu çocukların hormon seviyeleri normal düzeye erişebiliyor’’ dedi.

  Yüksek tansiyon riski yüksek

  Bu kişilerin tamamının ’’kısa boylu yetişkin’’ olacağını söylemenin mümkün olmadığını belirten bilim adamları, ’’Ancak mutsuzluk ve stres çok uzun yıllar sürerse, büyüme durgunluğu da sürekli hale gelebiliyor’’ uyarısında bulundular.

  Bilim adamlarına göre, mutsuzluk yüzünden yavaş büyüyen çocuklarda, yetişkinlik döneminde yüksek tansiyon riski ortaya çıkıyor. Bu da, bu kişilerin diğer bireylere oranla kalp krizi ve felç riskini arttırıyor.

  Anne-babaların, çocuklarının özellikle ruhsal gelişimleriyle yakından ilgilenmeleri gerektiğini belirten uzmanlar öncelikle çocukların gerilimli ortamlardan uzak tutulması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı