GeriGündem Mutluluğu çizdiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutluluğu çizdiler

Mutluluğu çizdiler
refid:16915641 ilişkili resim dosyası

İstanbul’un Sancaktepe’de engelli ressamlar bir araya gelerek mutluluğun resmini çizdi.

Sancaktepe Belediyesinin düzenlediği etkinlikte bir çok engelsiz insanın yapamadığını engelli üstadlar birbirinden güzel çalışmalar ile hayallerini resme dönüştürdüler…

HEPSİNİN AYRI AYRI HAYAT HİKAYESİ VAR

Kimi konuşamıyor, kimi duyamıyor, kimi yürüyemiyor yada göremiyor ama her biri ayrı bir yeteneğe sahip. İşte o yetenekli ve özgür yürekler mutluluğu Sancaktepe’de resme dönüştürdü.  Sancaktepe Belediyesi “Engel Tanımayan Fırçalar” adı altında bir etkinliği hayata geçirdi. Projede kapsamında yapılan çalışmada; yurdumuzun değişik illerinden gelen, görme, duyma, zihinsel ve ortopedik engellileri bütün engellere rağmen mutluluğun resmini çizdiler.

Mutluluğu çizdiler

Ülkemizde ilk kez düzenlenen etkinliğe dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan‘ın dakikalar içerisinde çizdiği resim damgasını vurdu. Etkinliğe katılan 8 yaşındaki ressam Sümeyye ise ayağıyla çizdiği resimle göz doldurdu. Duyabilirsin.com’un desteklediği ‘Birinci Engel Tanımayan Fırçalar” etkinliği İstanbul’un genç İlçesi Sancaktepe’de büyük ilgi uyandırdı. Başta öğrenciler olmak üzere, halkın yoğun ilgisi ile karşılaşan etkinlik, engellileri halkla kaynaştırırken, engellilerin yaptıkları çalışmalarda ziyaretçilere azim ve gayretin neler yapabileceği konusunda örnek oldu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Etkinliğe Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, TRT Spor Daire Başkan Yardımcısı Cem Çınar, İSÖM Başkanı Aylin Çiftçi, Uluslar arası Engelli Derneği Başkanı İsmet Türker, dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelli ressamlar, öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, sosyal belediyecilik alanında engelli vatandaşlara gerekli hassasiyeti ve özveriyi göstermeyi amaçladıklarını ve engellilere yönelik alt yapı çalışmaların ağırlık verdiklerini belirtti. Cam adam olarak bilenen 24 yaşındaki engelli ressam Adanalı Zekeriya Ünal, asıl engelin yüreklerde olduğunu söyledi ‘Engeller kollarda ayaklarda değildir’ dedi. Her insanın bir engelinin bulunduğunu belirtti. Engelli haklarını kısa sürede kanunlaşmasını istedi.  Dağıtılan boya ve fırçalarla engelli ressamların mutluğuna ortak   oldular. Protokol tarafından etkinliğe katılan ressamlar “Engelsiz Fırçalar Belgesi” verilirken engelli ressamlar ise günün anısına protokole plaket sundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle