Gündem Haberleri

  Mutluluğa son imzayı onlar atıyor

  A.A
  21.07.2007 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Samsun'da 23 yıldır evlendirme memurluğu yapan ve bugüne kadar 50 binin üzerinde çiftin nikahını kıydığını söyleyen Hüsnü Alkan, evlenen kişilerin fiziklerinin veya hareketlerinin, mimiklerinin mutlaka benzer olduğunu belirtti.

  Bugüne kadar kıydığı nikahlarda ençok, çiftlerin mutlaka birbirine benzer yanının olmasının dikkatini çektiğini söyledi. Alkan, şöyle dedi:
  “Bu güne kadar 50 binin üzerinde çiftin nikahını kıydım. En çok dikkatimi çeken şey, evlenen çiftlerin mutlaka birbirlerine benzeyen bir taraflarının olması. Genelde yüz hatları olarak birbirlerine benziyorlar. Bu konu bilimsel olarak da araştırılabilir. Bu mesleğin verdiği bir tecrübe.”
  Nikah şahitliği konusunda aile üyelerinin ya da aynı soy isimden olanların şahitlik yapamayacağı yönünde yanlış bir bilginin olduğunu belirten Hüsnü Alkan, aile üyelerinin veya aynı soy isimden yakınların rahatlıkla nikah şahidi olabileceğini söyledi

  İLGİNÇ ANILAR

  Hüsnü Alkan, AA muhabirine, nikah törenleriyle ilgili kayınvalidenin evde unutulmasından, gelinin “hayır” yanıtı vermesine kadar pek çok ilginç olay yaşadığını anlattı.
  Yaşadığı ilginç nikahlardan birinin kayınvalidenin evde unutulduğu nikah olduğunu belirten Alkan, nikah kıyacağı sırada kayınvalidenin evde unutulmasının anlaşılması üzerine nikahın birkaç saat ertelenmek zorunda kaldığını söyledi.
  Samsun'da bir düğün salonunda yapılan düğüne önceden alınan saate göre nikah kıymak üzere gittiğini belirten Alkan, “Nikah kıyılacağı sırada gelinin annesinin, gelin alma telaşı ile Çarşamba ilçesinde unutulduğu anlaşıldı. Tabi anne gelmeden nikahın kıyılması istenmediği için biz de nikahı, o gece sıradaki diğer nikahları kıydıktan sonra, düğünün ilerleyen saatlerinde kıymış olduk” dedi.

  DEMİREL'İ GÖRÜNCE CÜBBE GİYMEYİ UNUTTUM

  Bu güne kadar pek çok devlet adamının katıldığı nikahta görev yaptığını da belirten Alkan, genellikle devlet adamlarının katıldığı nikahları belediye başkanlarının kıydığını söyledi.
  Nikah memuru olarak görev aldığı bir nikaha 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev aldığı bir nikaha aniden geldiğini belirten Alkan, yaşadıklarını söyle anlattı:
  “Nikah memuru olarak görevliydim. Sayın Demirel'in nikaha katılacağı bilinmiyordu. Nikah kıyılacağı sırada sayın Demirel salona geldi ve şahit olarak nikaha katıldı. Biz de nikahı kıydık. Fotoğraflarımız çekildi. Demirel'in şahitliğinde nikah kıymak heyecanlıydı. Birkaç gün sonra fotoğrafları aldığımda heyecandan cübbe giymemiş olduğumu fark ettim.”

  GELİN “HAYIR” DEYİNCE

  Bir başka yaşadığı ilginç olayın ise “evlenmeyi kabul ediyor musunuz” sorusu üzerine gelinin 'hayır” demesi olduğunu söyleyen Alkan, gelinin hayır demesi ile başta damat olmak üzere salondakilerin zor anlar yaşadığını kaydetti.
  Hayır cevabı üzerine kendisinin de dosyayı kapatarak masadan kalktığını anlatan Alkan, “Gelin şaka yaptığını söyleyince damat ile birlikte salondakiler de rahatladı. Ben de dosyayı kapatarak şaka yaptığımı söyleyince, tansiyonu düşürdük” diye konuştu.
  Bugüne kadar 50 binin üzerinde çiftin nikahını kıydığını, ancak hiçbirinde oğlunun nikahını kıyarken heyecanlandığı kadar heyecanlanmadığını ifade eden Alkan, bu olayın çok az insanın başına gelebileceğini söyledi.

  HASTAHANEDE NİKAH

  Alkan, nikahların genellikle evlendirme memurluğunda ya da nikah ve düğün salonlarında yapıldığını, ancak istisnai durumlarda farklı mekanlarda da nikah kıydıklarını söyledi.
  Samsun'da “havada, su altında ya da balonda nikah kıyma” gibi taleplerin henüz kendilerine gelmediğini kaydeden Alkan, “Ancak hastanede nikah kıydım. Adliyelik bir konu vardı ve yeni doğum yapmış bir bayanın nikahını acil olarak doğumevinde kıymak zorunda kaldık” dedi.
  “Aynı kişiye birkaç yıl arayla 4 kez nikah kıydım. En sonunda kendisine şakayla “5. nikahın' artık olmamasını istedim. Hala gelmedi sanırım mutlu” diyen Alkan, evlendirme memurluğunda 23 yılı geride bırakırken, çiftler üzerindeki bazı tespitlerinde de yanılmadığını savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı