Gündem Haberleri

  Mutlaka ceza almalıyım

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FRANSA'dan şartlı olarak iade edilen Alaattin Çakıcı, verilecek her cezaya razı olduğunu söyledi. Çakıcı, ‘‘Tombaladan çıkmış bir Alaattin değilim, mutlaka ceza almalıyım’’ dedi. İstanbul 6 No'lu DGM'deki dünkü duruşmaya tutuklu sanıklar Alaattin Çakıcı, Sinan Zenbil, Faruk Bayram Özarslan, Mehmet Mustafa Bingöl ve Mükerrem Selçuk katıldı. Savunma için söz alan avukat Mustafa Gül, Çakıcı hakkında somut deliller bulunmadığını belirterek, ‘‘Müvekkilim basında lanse edildiği gibi bir ölüm makinası değildir. Kendisi insanları seven, geçmişi parlak biridir’’ dedi. Çakıcı'nın diğer avukatı Şevket Küçük de müvekkilinin herhangi birine talimat verdiğine dair belge bulunmadığını kaydetti.

  Avukat Muhittin Yüzüak ise Çakıcı hakkında beraat kararı verilmesini isteyerek, ‘‘Müvekkilime ceza verilecekse vatana, millete ve şerefine düşkünlüğü gözönüne alınarak asgari ceza verilmelidir’’ dedi.

  İlk celsede susma hakkını kullanarak ifade vermeyen Alaattin Çakıcı, savunma da yapmadı. Çakıcı, sanıklardan sadece ikisini tanıdığını belirterek, ‘‘Kamu vicdanı ve mahkemenizin töhmet altında kalmaması için bana vereceğiniz ceza ne olursa olsun teşekkür ederim. Tombaladan çıkmış bir Alaattin değilim, mutlaka ceza almalıyım. Bana ceza vermezseniz yarın basın sizi topa tutar’’ dedi. Mahkeme Başkanı Sedat Karagül, ‘Sen bizi düşündüğün için mi ceza almak istiyorsun?’ diye sorduğunda Çakıcı, ‘‘Evet’’ dedi. Duruşma karar için 19 Haziran'a erteledi.

  Başparmağı kan toplamış

  Kartal Özel tip Cezaevi'nde kalan Alaattin Çakıcı, olağanüstü güvenlik önlemleri arasında İstanbul DGM'ye getirildi. Sağ elinin başparmağının kan topladığı görülen Çakıcı can acısıyla duruşma boyunca parmağını ovuşturdu. Siyah takım elbise ve beyaz gömlek giyen Çakıcı'nın saçlarının yine boyalı olduğu gözden kaçmadı. Çakıcı'nın aynı zamanda bitkin ve yorgun olduğu, sürekli gözlerini ovuşturduğu da gözlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı