Gündem Haberleri

  'Müstehcen' heykelin kolu kırıldı

  Ahmet KAYA- Zeki GÜNAY/GAZİANTEP, (DHA)
  25.05.2011 - 12:52 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın dün Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergiyi gezerken görüpü, "Müstehcen buldum" dediği heykelin sol kolu kırıldı. Kolun, bir müdahaleden değil, heykelin fırınlanmamasından kaynaklanan bir eksiklikten kırıldığı açıklandı.

  "MÜSTEHCEN" HEYKELİN KOLU KIRILDI / WEB TV

  Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki resim ve heykel sergisini bugün gezen sanatseverler, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın önceki gün "İlginç ama müstehcen buldum" dediği heykelin sol kolunun kırık, masanın üstüne düşmüş olduğunu görünce durumu ilgililere bildirdi. Yapılan inceleme sonucu, kolu kırılan heykel gibi fırınlaması yapılmamış bir başka vazo heykelinin de kulpunun kırıldığı ortaya çıktı.

  Sergiyi ilk gezen ziyaretçilerin aklına "Birileri kasıtlı mı olarak kırdı?" sorusunu getiren gelişme üzerine Atatürk Kültür Merkezi’ne giden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, olayda bir kasıt aranmamasını istedi. YÖK Başkanı’nın 17’nci Bahar Şenlikleri’ni gezerken resim, heykel, fotoğraf sergisini de gezdiğini kaydeden Coşkun, "Başkanımız etkinliklerimizi çok beğendi. Heykel sergisini gezerken de bazı eserlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. O heykelle ilgili yaptığı değerlendirme ise tamamen espri nitelikliydi. Gaziantep Üniversitesi’ne bugüne kadar sağcı- solcu çok sayıda kişi geldi ama bir tek yumurta atılmadı. Şemsiyeli önlem ise işin doğası. O polisin aldığı bir önlem. Heykelin kolu da tamamen teknik bir olay, yani heykelin fırınlamasının yapılmamasından kaynaklanmış. Nitekim iki kırılan heykel ile diğerleri karşılaştırıldığında renklerinden bu belli oluyor" dedi.

  Üniversite Kültür Müdürlüğü yetkilileri de heykellerin Gaziantepli heykeltıraş Celal Alagöz’e yaptırıldığını, küçük boyutluların fırınlandığını, kolu kırılan kadın ve kulpu kırılan vazo heykelinin ise fırına sağmadığından dolayı bu işlemin yapılamadığını belirtti.

    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı