Gündem Haberleri

  Muş'taki olaylarda 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı

  DHA
  15.12.2009 - 13:31 | Son Güncelleme:

  Muş'un Bulanık ilçesinde bir esnaf, işyerini ve arabasını yakmak isteyen göstericilere ateş açtı... Çıkan olaylarda 2 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı. Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, halkın panik içinde olduğunu ve işyerlerinin ateşe verildiğini açıkladı...

                

  MUŞ'TA ÇIKAN OLAYLAR - FOTO GALERİ

  YABANCI AJANSLAR OLAYI ACİL KODUYLA DUYURDU

  HER TARAFI YAKTILAR / WEB TV  

  KALAŞNİKOFLA TARADIĞI AN / WEB TV

  Muş'un Bulanık İlçesi'nde, DTP’nin kapatılmasını protesto eden grubun başlattığı olaylarda bir manifaturacı dükkanından açılan Kalaşnikof tüfek ateşiyle 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. İlçe savaş alanına dönerken, işyerleri ateşe verildi, araçlar tahrip edildi, halk evlerine kapandı. Güvenlik güçleri çevre il ve ilçelerden takviye gelen ekiplerle Bulanık'ta geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

  Bulanık İlçesi'nde saat 11.00 sıralarında Aslanpaşa Caddesi üzerinde bulunan kapatılan DTP’nin ilçe binası önünde, basın açıklaması yapacaklarını söyleyen bir grup toplandı. Bu sırada olaylar çıkabileceği ihtimaliyle bazı esnaf işyerini kapattı.

  Kısa sürede sayıları 1500'e yaklaşan kalabalık burada DTP'nin kapatılmasını protestoya başlarkan, polis de çevrede önlem aldı. Kalabalık arasından yaklaşık 150 kişilik grup, çevredeki araçlara ve işyerlerine taşlı saldırı başlattı. Polisin aldığı önleme karşın saat 12.00 sıralarında manifaturacılık yapan T. B, otomobilinin ve işyerinin tahrip edildiği iddiasıyla göstericilere Kalaşnikof tüfekle silahla ateş açtı.

  2 ÖLÜ, 7 YARALI

  İşyerinden açıldığı belirtilen ateşle muhtar Kemal Kayacan yaşamını yitirirken, 8 kişi vücutlarına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralılardan Necmi Oral, Muş'a hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirince ölü sayısı 2'ye çıktı. Yoncalı beldesinin Yenimahalle Muhtarı 45 yaşındaki Kemal Aycan, gece belde mezarlığında defnedildi. Aycan'ın cenaze törenine ailesi ve yakınlarının yanısıra Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Muş Alay Komutanı Albay Beştaş Arslan ile Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy da katıldı. Olayda yaşamını yitiren 19 yaşındaki Necmi Oral ise yarın Bulanık İlçesi'ne bağlı Göztepe Köyü'nde defnedilecek.

  3'Ü KURŞUNLA YARALANDI

  Kapıtılan DTP’nin Muş milletvekilleri Sırrı Sakık ve Mehmet Nuri Yaman da Bulanık'a gelerek olaylar hakkında bilgi aldı. Sakık ve Yaman ölen 2 kişinin cenazesinin bulunduğu Bulanık Devlet Hastanesi'ne giderek, burada tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

  Bu arada olaylarda yaralanan 8 kişiden 3'ünün kurşunla, diğerlerinin de taş, sopa ve kaçarken düşme sonucu yaralandıkları belirtildi. Kurşunla yaralananların Sadık Çiftçi, Kenan Gündüz ve Cüneyt Çelik olduğu belirtildi. Olaylar sırasında düşme sonucu yaralanan ve Van'a gönderilen Ozan Korkmazer'in durumunun ağır olduğu belirtildi. Hamdullah Güvercin'in elinden, Heybet Kondu ve Abdülkerim Çelik'in dizinden yaralandıkları ve Lokman Sönmez'in bacağında kırık olduğu açıklandı.

  BİLEN AİLESİ HELİKOPTERLE GÖTÜRÜLDÜ

  Göstericilere ateş açarak 2 kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan manifaturacı Turan Bilen'in yakınları da can güvenlikleri nedeniyle helikopterlerle Bulanık'tan alınarak güvenli bir yere götürüldü. Bilen ailesinin evi de bazı grupların misilleme amacıyla saldırı düzenleyebileceği ihtimaline karşı güvenlik çemberine alındı.
  Polis olaylarda kullandığı Kalaşnikof tüfeğin ruhsatlı olduğu söylenen manifaturacı T. B'yi gözaltına aldı.

  İSTANBUL'DAN ÇEVİK KUVVET TAKVİYESİ

  Muş'un Bulanık ilçesinde 2 kişinin öldüğü olayın ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli 150 çevik kuvvet polisi Muş'a geldi.

  İl Emniyet Müdürü Süleyman İlhan Acaröz, Bulanık ilçesindeki olayın ardından çevre illerden Muş'a takviye polis gönderildiğini belirterek, son olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli 150 çevik kuvvet polisinin de Muş'a geldiğini söyledi.

  THY'ye ait uçakla Muş hava alanına gelen çevik kuvvet ekiplerinin, 3 yolcu otobüsüyle Bulanık ilçesine hareket ettiğini belirten Acaröz, “Daha önce Bingöl ve Bitlis illerinden takviye polisler gelmişti. Şimdi de İstanbul'dan uçakla 150 çevik kuvvet polisi kente geldi. Takviye kuvvetler ortam yatışana kadar Muş'ta kalacak” dedi.

  İLÇE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

  Gösteriler sırasında 2 kişinin ölmesi, 7 kişinin de yaralanması olayları çığırından çıkmasına neden oldu, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma saatlerce sürdü.

  Polisin gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak yaptığı müdahaleye rağmen sayıları giderek artan göstericiler, bazı işyerleri ve araçları ateşe verdi. Kalaşnikof silah kullandığı belirtilen manifaturacı Kemal Kayacan'ın işyeri ve aracı da kundaklandı.

  Saatlerce süren olaylarda göstericiler ilçenin altını üstüne getirirken aralarında banka şubeleri, dersaneler ve Ak Parti binasının da bulunduğu birçok binayı ateşe verip tahrip etti.

  Bulanık ilçesine giriş ve çıkışları kontrol altına alan güvenlik güçleriyle sokak alaranı dağılan göstericiler arasındaki çatışma saatlerce devam etti.

  Olaylar nedeniyle çok sayıda öğrenci ilköğretim ve liseye gitmedi. Bu nedenle okullarda dersler yapılamadı.

  BAŞKANLARDAN FARKLI AÇIKLAMALAR

  Bulanık Belediye Başkanı DTP'li Ziya Akkaya, “Olayın ardından ilçede büyük gerginlik var. Yatıştırmakta zorlanıyoruz. Vatandaşlar evlerinden dışarıya çıkamıyor. Halk panik içinde. Birçok işyeri ateşe verildi” dedi.
  Muş Belediye Başkanı AK Partili Necmettin Dede, Bulanık İlçesi'nde olaylar devam ederken televizyonların canlı yayınında açıklamalar yaparak çatışmanın kan davası ve aşiret ilişkisinden kaynaklandığını ileri sürdü.
  Başkan Dede, aşiret ileri gelenlerinin araya girmesiyle olayların yatışacağını umduğunu belirterek, “Türkiye'nin kardeşliğe ihtiyacı var. Herkes bunu istiyor” dedi.

  ÖLENLERİN VE YARANANLARIN KİMLİĞİ

  Muş'un Bulanık İlçesi'nde bugün çıkan olaylar sırasında işyerine molotof kokteyli atılan manifaturacı Turan Bilen'in, Kalaşnikof silahıyla açtığı ateş sırasında ölenlerin Kemal Aycan ve Necmi Oral olduğu açıklandı. Olaylar sırasında önce 7 olarak açıklanan yaralı sayısı 8'e çıktı. Durumları ağır olanların Muş, Elazıf ve Van'daki hastanelere sevk edilen 8 yaralının kimliği şöyle: 

  Hamdullah Güvercin, Sadık Çiftçi, Cüyent Çelik, Abdülkerim Çelik, Kenan Gündüz, Heybet Kondu, Lokman Sönmez ve Ozan Korkmazer.

  VALİ BEKTAŞ: BU BİR TERÖRDÜR

  Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bulanık’ta meydana gelen olaylarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bu bir terördür. Kimse devletin işini yapmaya kalkmasın” dedi. Vali Bektaş, şunları söyledi:

  “Biz 13- 14 yaşındaki çocuklara bunu yüklemiyoruz. Ama yükleyenleri biliyoruz. Ak saçlı o insanlar, kendileri biliyor. Bulanık’ta her nokta kontrol altındadır. Artık milletin hassasiyeti ile oynanmasın. Her şeye rağmen vatandaşlarımız sakin davranmışlardır. Ortada bir kanunsuzluk varsa, devlet bunu önleyecektir. Devletin fonksiyonunu kimse üstlenmesin. Yapan kişi yakalanmıştır. Gereği yapılıyor.”

  SİLAH RUHSATLI ÇIKTI

  Vali Bektaş, olaylar sırasında Kalaşnikof silahla ateş açıp 2 kişiyi öldürüp 8 kişiyi de yaralamakla suçlanan manifaturacı Turan Bilen’in korucu olup olmadığı sorulyması üzerine, “Yapılan araştırma sonucu kullandığı Kaleşnikof silahın ruhsatlı olduğu tespit edilmiştir. Daha önce köy koruculuğu yapıp yapmadığı araştırılıyor” dedi.

  Vali Bektaş, akşam saatlerinde olaylar hakkında yerinde bilgi almak üzere Bulanık İlçesi'ne gitti.

  YARALILARIN 3'Ü KURŞUNLA

  Olaylar sırasında manifaturacıya molotof kokteyli atan gruba işyeri sahibi Turan Bilen'in ateş açması sonucu ölen Yoncalı Köyü muhtarı Kemal Aycan ile 19 yaşındaki Necmi Oral'ın cenazesi yarın Bulanık Devlet Hastanesi morgundan alınarak toprağa verilecek.

  Kapıtılan DTP’nin Muş milletvekilleri Sırrı Sakık ve Mehmet Nuri Yaman da Bulanık'a gelerek olaylar hakkında bilgi aldı. Sakık ve Yaman ölen 2 kişinin cenazesinin bulunduğu Bulanık Devlet Hastanesi'ne giderek, burada tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

  Bu arada olaylarda yaralanan 8 kişiden 3'ünün kurşunla, diğerlerinin de taş, sopa ve kaçarken düşme sonucu yaralandıkları belirtildi. Kurşunla yaralananların Sadık Çiftçi, Kenan Gündüz ve Cüneyt Çelik olduğu belirtildi. Olaylar sırasında düşme sonucu yaralanan ve Van'a gönderilen Ozan Korkmazer'in durumunun ağır olduğu belirtildi. Hamdullah Güvercin'in elinden, Heybet Kondu ve Abdülkerim Çelik'in dizinden yaralandıkları ve Lokman Sönmez'in bacağında kırık olduğu açıklandı.

  BİLEN AİLESİ HELİKOPTERLE GÖTÜRÜLDÜ

  Bulanık’ta gün boyu devam eden olaylar akşam satalerinde yatıştı ancak gerginlik sürüyor. Göstericilere ateş açarak 2 kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan manifaturacı Turan Bilen'in yakınları da can güvenlikleri nedeniyle Sikorky helikopterlerle Bulanık'tan alınarak güvenli bir yere götürüldü. Bilen ailesinin evi de bazı grupların misilleme amacıyla saldırı düzenleyebileceği ihtimaline karşı güvenlik çemberine alındı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı