GeriGündem Mustafa Altıoklar İzin Peşinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mustafa Altıoklar İzin Peşinde

Mustafa Altıoklar İzin Peşinde
refid:21583301 ilişkili resim dosyası

Yönetmen Mustafa Altıoklar, belgesel film projesi "İzin Peşinde"de Türkiye ve Çin kültürleri arasındaki benzerlikleri anlatıyor.

Çin'in Şanghay şehrindeki çekimler sırasında konuşan Mustafa Altıoklar, FİYAB'ın (Film Yapımcıları Meslek Birliği) teklifi üzerine Çin ve Türkiye'nin ortak yönlerini anlatan “İzin Peşinde” adlı belgesel film projesine başladığını söyledi.
   
Uzakdoğu kültürlerinden Çin ile alakalı bu film teklifini çok cazip bulduğunu söyleyen yönetmen, “Çekerken şunu fark ediyoruz ki kendini aydından sayan bizler dahil Çin kültürü hakkında çok az şey biliyoruz. Çinliler de Türkiye hakkında çok az şey biliyor. Türkiye'de sokaktaki insanın Çinliler hakkında tek bildiği şey, çekik gözlü ve kalabalık oldukları şeklinde” ifadelerini kullandı.      

Kültürel yakınlaşma adına güçlü, hızlı, etkili ve kalıcı bir araç olan sinema vasıtasıyla Çin ve Türk kültürlerinin ortak yönlerini araştırmanın çok keyifli olduğunun altını çizen Altıoklar, “Bu belgesel film projesi, benim kendi kariyerimde övünerek yaptığım bir iş olacak” diye konuştu.

Altıoklar, filmin temelini Hz. Mevlana'nın öğretisi ile Çin'in Konfüçyanizm ve Taoizm arasındaki felsefi benzerlikler üzerine inşa ettiklerini ifade etti.
Post prodüksiyon ve montaj sürecinin tamamlanmasının ardından filmin Ekim ayı sonunda gösterime gireceğini açıklayan Altıoklar, Çin'in Pekin ve Şanghay şehirlerinde çekimler yaptıklarını söyledi.

Türk ve Çin kültürleri tek filmde

Projeye FİYAB ile ortaklaşa imza atan CCTV'nin de (Çin Merkez Televizyonu) arşivlerini film için açtığını söyleyen ünlü yönetmen, Çin televizyonunun arşivlerinden derledikleri görüntüleri filmde kullanacaklarını belirtti.

AA muhabirine projeyi anlatan FİYAB Başkanı Galip Gültekin ise “İzin Peşinde'nin Türkiye ve Çin kültürlerini tek filmde anlatan ilk sinema projesi olduğunu” söyleyerek “dünyada iki yükselen trend olan Çin ve Türkiye'nin kültürel benzerliklerini ve tarihsel bağlarını anlatarak iki ülkenin ortak yönlerini araştırma amacında olduklarını” kaydetti.

Galip Gültekin ayrıca, Çin ve Türkiye sinemalarının yakınlaşması adına ortak projeler yapmaya devam etmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

FİYAB, Mayıs ayında Çin'de düzenlenen Şanghay film festivali kapsamında “Gişe Memuru”, “Memleket Meselesi”, “Zefir”, “Denizden Gelen” ve “New York'ta 5 Minare” adlı Türk yapımlarını Çinli sinemaseverlerle buluşturmuştu.

Çin ve Türk kültürlerinin benzer yönlerinin anlatıldığı film projesi, “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Ağır Roman” ve “O Şimdi Asker” gibi filmlerin yönetmeni Mustafa Altıoklar'ın çektiği ilk belgesel film olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle