GeriGündem Müslümanlar dua etmek isterse?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslümanlar dua etmek isterse?

Ankara, Vatikan Büyükelçiliği’nin İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch’in ‘Papa 16. Benedikt, Ayasofya’da iki saniye diz çökse ne olacak?’ önerisine, ‘Ya Müslümanlar da aynı şeyi isterse ne olacak?’ yanıtıyla tepki gösterdi.

Marovitch’in önerisini ‘Türkiye’nin dengelerini dikkate alınmadan yapılmış’ diye değerlendiren üst düzey bir yetkili, şunları söyledi:

‘Türkiye’de bazı çevrelerin Ayasofya ile ilgili düşünceleri yıllardan beri bilinmektedir. Papa’nın Ayasofya’da iki saniye ibadet etmesinin bu çevrelerde yaratacağı tepki düşünülmeden söylenmiş sözler. O çevreler ‘Papa ibadet etti, ama Ayasofya Müslümanlara kapalı. Biz de iki saniye namazda dua etsek’ derlerse, o zaman ne olacak? Ayasofya’nın şu anki ‘müze’ statüsü, en doğru olanıdır. Ayasofya müze olarak tüm insanlığın malıdır. Sayın Papa’nın Türkiye’de iki saniyeden daha fazla süreyle diz çökeceği ibadet yerleri de mevcuttur. İzmir’deki Meryem Ana Kilisesi, Hıristiyanlar için en kutsat ibadethanelerden birisidir. Sayın Papa, orada rahatlıkla ibadet edebilir.’

Bu arada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 2006 yılında Türkiye’yi ziyaret etmesi için Papa 16. Benedikt’e iletilen davete, Vatikan’dan henüz bir yanıt gelmedi.

İki saniye diz çöksün

VATİKAN Büyükelçiliği İstanbul Temsilcisi Marovitch, Tempo Dergisi’ne şöyle konuşmuştu: ‘Papa 6. Paul geldiğinde Ayasofya’yı gezip dua etmişti. Papa 16. Benedikt gelirse, tabii ki Ayasofya’da ayin yapması uygun değildir; çünkü orası bir müze. Ama o da gelince iki saniye diz çöksün, ne olacak...’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle