GeriGündem Müslüman Kardeşler askeri yönetimin iktidarda kalmasına destek çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslüman Kardeşler askeri yönetimin iktidarda kalmasına destek çıktı

Müslüman Kardeşler askeri yönetimin iktidarda kalmasına destek çıktı
refid:19639197 ilişkili resim dosyası

Mısır’da geçtiğimiz günlerde üçüncü turu da tamamlanan parlamento seçimlerinin galibi Müslüman Kardeşler, askeri yönetimin bir süreliğine daha ülkenin başında kalması gerektiğinden yana.

Müslüman Kardeşler’in siyasi olu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin üst düzey isimlerinden Essam el Erian, dün birçok basın organına verdiği röportajlarda, askeri konsey tarafından atanan geçici hükümetin önümüzdeki altı ay boyunca iktidarda kalmasına destek verdiklerini söyledi.

 

Erian ve diğer parti liderleri, daha önceki açıklamalarında, meclisin bu ay sonunda yapacağı ilk oturumda askeri konseyin atamalarına karşı bir karar alınabileceğinin sinyalini vermişti. 

 

Ancak New York Times’ın haberine göre Erian, partisinin geçici hükümetin ordunun belirleyeceği tarihe kadar iktidarda kalmasını desteklediklerini belirtti. Bu tarih muhtemelen yeni anayasanın onaylanmış ve yeni devlet başkanının atanmış olacağı Haziran ayı olacak.

 

MISIRLILAR BU YAKINLIKTAN HOŞNUT DEĞİL

Birçok Mısırlı için, Müslüman Kardeşler’in bu açıklamaları, grubun iktidarla iyi geçinmeye fazla yakın olduğunu gösteriyor. Mısırlılar hala Müslüman Kardeşler’in 1952 darbesi sırasında Cemal Abdül Nasır’a destek verdiğini hatırlatıyor.

 

Ancak Erian, röportajlarında Müslüman Kardeşler’in askeri yönetimin iktidarı kendiliğinden bırakacağına inanmadığını da belirtti. Mısırlı siyasetçi, Hürriyet ve Adalet Partisi’nin Parlamento’nun seçme yetkisini savunmak için hareket edeceğini ifade etti.

 

Erian, “Elbette ordu meclisin toplanmasını geciktirmek istiyor. Ancak bugün bunu hiç kimse desteklemiyor” dedi.

 

Yine de bugün Mısır’ın idaresi için askeri konsey, geçici hükümet ve Parlamento arasında bir “işbirliği” gerektiğini belirten Erian, yeni anayasa kabul edildikten ve yeni devlet başkanı seçildikten sonraki üç ay içinde orduyu kışlalarına gönderebileceklerini belirtti.

 

"ABD DESTEĞİNE HAYIR DEMEYİZ"

Kısa bir süre önce önde gelen ABD’li siyasetçilerle görüşmeler gerçekleştiren Erian, bazı Arap haber kanallarında yer alan Mısır’ın ABD’den gelecek 1.3 nilyar dolarlık yardımı reddetmeyi planladığı iddialarını da yalanlayarak, “Eğer Amerikalılar Mısır’daki demokratik hükümeti desteklemeye hazırsa, bunun önemi bizim için çok büyük” dedi.

 

Müslüman Kardeşler’in 1978’de imzalanan Camp David anlaşmasına riayet edeceğini söyleyen Erian, “Bu bir grubun ya da partinin değil, bir devletin taahhüdüdür. Dolayısıyla biz de saygı gösteririz” dedi.

 

Röportajda aşırı muhafazakar Selefiler’in kurduğu El Nur Partisi’nin başarısının kendilerini şaşırttığını da söyleyen Erian, “Siyasi bir güç oldukları ortada” dedi ancak Batılı gözlemcilerin Selefiler’le yaşanacak mücadelenin Müslüman Kardeşler’i sağa çekeceği endişelerinin de yersiz olduğunu belirtti.

 

Erian, “Umuyoruz Selefiler’i bize doğru çekebiliriz ve hep birlikte halkın ihtiyaçları tarafına çekiliriz” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle