Gündem Haberleri

  Müslüman askere Irak yolu tamam

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 01:50 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Irak'a daha fazla asker ve maddi yardım için BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu yeni karar tasarısı kabul edildi.

  Üçlü eksen yok:

  ABD’nin Irak’a daha fazla asker ve maddi yardım için BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu yeni karar tasarısı kabul edildi. Ancak Fransa, Almanya ve Rusya ‘evet’ oyuna rağmen, koşulları uygun bulmadıkları için asker ve para göndermiyor.

  Müslüman asker:

  Demokrasiye geçiş için takvim belirlenmesini öngören tasarı, Irak’a çok uluslu güç gönderilmesi için yetki veriyor. Böylelikle, Irak’a asker göndermek için uluslararası meşruiyet bekleyen Pakistan ve Bangladeş’e yol açılıyor.

  ABD'nin Irak operasyonuna BM onayı verilmesini engelleyen savaş muhalifleri Fransa, Almanya ve Rusya sonunda ABD'nin hazırladığı karar tasarısını kabul ettiler. Dün Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunulan tasarı 15 üyenin oybirliğiyle geçti. ABD'ye karşı en muhalif tavrı alan Suriye bile destek verdi.

  Irak'ta asker ve paraya sıkışan ABD, koalisyona uluslararası katılımı artırmak için, daha önceki tutumunda bazı tavizler verdi. Savaşa baştan beri karşı çıkan Fransa, Almanya ve Rusya, yeni tasarıyı kabul etmekle birlikte, koşulları yeterince uygun bulmadıkları için asker ve para göndermeyeceklerini açıkladılar.

  Üç ülke lideri arasında telekonferans yöntemiyle yapılan görüşmelerin ardından çıkan ortak kararı Almanya Başbakanı Gerhard Schröder açıkladı. Schröder şöyle konuştu:

  ‘‘Belirli bir ilerleme görüldüğü için ve BM Güvenlik Konseyi'nin birliği açısından tasarıyı destekleme kararı aldık. Ne var ki, bu ilerleme Irak'taki koşullara yeterince hitap etmiyor. Bu nedenle, orada askeri rol üstlenmeyi, ya da daha önce kararlaştırdığımız maddi yardımın dışında yardımda bulunmayı uygun görmüyoruz.’’

  Fransa ve Almanya, AB'nin Irak'a vermeyi taahhüt ettiği 200 milyon Euro'luk yardıma küçük birer katkıda bulunuyorlar.

  Tasarıda neler var

  Irak'a çok uluslu güç gönderilmesi için yetki.

  Böylelikle, uluslararası meşruiyet arayan Pakistan ve Bangladeş gibi ülkeler asker gönderebilecek.

  Irak Geçici Yönetim Konseyi'ne demokrasiye geçiş adımlarını belirlemeleri için 15 Aralık'a kadar süre.

  ABD, önce anayasanın hazırlanması, ardından seçimlerin yapılması ve en son olarak Irak'ın egemenliğine kavuşması tavrından vazgeçmedi. Oysa Almanya, Rusya ve Fransa, öncelikle egemenlikte ısrar ediyordu.

  Böylelikle ABD, işgalin sona erdirilmesi konusunda kesin bir tarih taahhüdü altına girmedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı