Gündem Haberleri

  Museviler'den destek isteği

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, dün ABD'deki 65 Musevi kuruluşunun başkanlarını kabul ederek, Türkiye için lobi yapmaları çağrısında bulundu. Yılmaz, Türkiye'den İsrail'e geçecek olan Musevi liderler aracılığıyla İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu'ya da, ‘Ortadoğu barış sürecindeki taahhütlerine uy’ mesajı gönderdi.

  Yılmaz, dün Hilton'da öğle yemeğinde biraraya geldiği Musevi temsilcilerine, Türkiye-ABD ve Ortadoğu sorunu konusunda Türk hükümetinin görüşlerini anlattı. Türkiye-ABD ilişkilerinin ‘genişletilmiş ortaklık’ çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirterek, bu çerçevede, Türk ve Amerikan şirketlerinin Orta Asya'da işbirliğine gidebileceklerini söyledi.

  Türkiye-ABD ilişkilerinde bazı ‘hassas’ noktalar olduğunu vurgulayan Yılmaz, ABD Kongresi'ndeki bazı etnik lobilerin Türkiye'ye vaat edilen yıllık yardıma ve silah satışına ilişkin yasaların Kongre'den geçmemesi için çalıştıklarına dikkat çekti. Yılmaz, bu çerçevede yahudi lobisinin desteğini istedi.

  Musevi Dernekleri Temsilcileri adına söz alan Mel Salberg ise Türkiye'nin ABD ve aynı zamanda İsrail için de önemli bir ülke olduğunu söyledi. Salberg, Türk halkının geçmişte Türkiye'ye sığınan Museviler'e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı