Gündem Haberleri

  Müşerref radikal islamcı örgütleri kapatıyor

  Hürriyet Haber
  13.01.2002 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Paksitan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in dün halka hitaben yaptığı konuşmanın ardından yasaklanan aşırı dinci grupların büroları birbir mühürlenmeye başlandı. Bu arada, Pakistan topraklarında terörizme izin vermeme kararı alan Müşerref'in, yaptığı konuşmaya bütün dünyadan olumlu tepkiler aldı.

  Pakistan`da, faaliyetleri yasaklanan Keşmirli militan grupların bürolarına dün geceden itibaren baskınlar düzenlendiği, büroların mühürlendiği ve militanların gözaltına alındığı bildirildi.  

  Devlet Başkanı Pervez Müşerref`in dün televizyon aracılığıyla ulusa seslenişinden sonra harekete geçen polis, güneydeki Sind ve güneydoğudaki Belucistan eyaletlerinde operasyonlara başlarken, Sind  Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi eyaletlerindeki Sipah-i Sahaba ve Tehrik-i Cefriye adlı örgütlerin bürolarını mühürlediklerini söyledi. Sözcü, operasyonlar sırasında polise karşı konulmadığını kaydetti.  

  Sabaha kadar devam eden operasyonlar sırasında toplam 250 dolayında aşırı dinci militan ve sempatizanının gözaltına alındığı bildirildi.  Sadece liman şehri Karaçi`nin 160 kilometre kuzeydoğusundaki Haydarabad kentinde Sünni Sipah-i Sahaba ve Şii Tehrik-i Cefriye adlı örgütlerin 70 kadar militanı gözaltına alındı.  

  İki örgütün Pakistan`da çok sayıda bombalama ve saldırı eylemine karıştığı belirtildi.   Müşerref, dünkü konuşmasında, dinsel şiddetin geçen yıl 400 kişinin ölümüne yol açtığını söylemişti.  

  Faaliyetleri yasaklanan gruplardan Taliban yanlısı Tehrik-i Nifaz Şeriat-ı Muhammedi adlı örgütün Afganistan`da Taliban adına savaşan Pakistanlı militanlara yardım ettiği biliniyor.  

  Yetkililer, geçen ay Hindistan parlamentosuna düzenlenen saldırıdan sorumlu tutulan ve Müşerref`in faaliyetlerini yasakladığı örgütler arasında bulunan Ceyş-i Muhammed ile Leşker-i Tayyibe örgütlerinin militanlarının da gözaltına alındığını bildiriyor.  
     
  MÜŞERREF CAMİ VE MEDRESELERE KONTROL GETİRİYOR
     
  Öte yandan, Müşerref'in ülkedeki cami ve medreseleri çok sıkı denetim altında bulunduracağı bildirildi. Müşerref`in aldığı önlemler arasında, cami ve medreselerin tamamının kayıtlı bulunması zorunluluğunun yer aldığı, izinsiz olarak cami ve medreselerin inşa edilemeyeceği belirtildi.

  Camilerde hoparlör kullanımına sınırlama getirilirken, Cuma vaazları için özel izin şartı getirildi. Eğitim Bakanlığı'nın din dersleriyle ilgili müfredatı gözden geçireceği, yabancı öğrenci ve öğretmenlerin geldikleri ülkelerden kimlik sahibi olmaları ve Pakistan hükümetinden vize almaları gerektiği açıkdı. Bu arada, Müşerref`in konuşmasından sonra yasaklanan aşırı dinci örgüt militanlarının polis tarafından yakalanmaya başladığı belirtildi.

  Pakistan liderince yasadışı ilan edilen bu örgütlere mensup yaklaşık 300 kişinin yakalandığı, polisin Müşerref`in konuşmasından sonra başlattığı operasyonun bütün gece tüm hızıyla devam ettiği ifadeedildi. Polisin, bütün örgüt liderlerini ve militanlarını yakalama talimatı aldığı belirtiliyor. 

  DIŞİŞLERİ BAKANI SINGH: 'MEMNUNUZ AMA YETERLİ DEĞİL' 
     
  Hindistan Dışişleri Bakanı JaswantSingh, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref`in dün ulusa hitaben yaptığı konuşmadan ``memnun`` olduklarını, ancak ``somut eylemler`` beklediklerini söyledi. 

  Müşerref`in Keşmir`deki aşırı dinci örgütleri yasaklama kararını memnuniyetle kaşıladıklarını söyleyen Singh, ``Pakistan`ın Cammu-Keşmir dahil dünyanın hiçbir yerindeki terörizmi desteklememe kararından memnunuz`` dedi. 

  Pakistan`ın terörizme karşı somut önlemler almasını istediklerini belirten Singh, Müşerref`in konuşmasında da yer aldığı üzere, Hindistan ile Pakistan arasındaki sorunun çözümüne üçüncü bir tarafın dahil olmasını istemediklerini ifade etti. Singh, ``Üçüncü bir tarafınsorunun çözümüne dahil olmasının yeri yoktur`` dedi. 

  Hindistan Dışişleri Bakanı, Pakistan`ın, aşırı dinci grupların önde gelenlerine karşı aldığı önlemlerin eksik olduğunu, bundan dolayı``düş kırıklığına uğradıklarını`` belirtirken, bu ülkeden istedikleri 20 militanı teslim etmeyeceğini açıklayan Müşerref`ten bu kararını  gözden geçirmesini istedi. 

  Müşerref, dünkü ulusa seslenişinde Hindistan`ın geçen ay parlamentosuna düzenlenen saldırıdan sorumlu tuttuğu ve Pakistan`dan istediği 20 militanı bu ülkeye vermeyeceklerini, sorumlu olduklarının kanıtlanması halinde bu kişilerin Pakistan`da yargılanacaklarını söylemişti.

  MÜŞŞEREF'İN TAVRI OLUMLU YANKI BULDU

  ABD Başkanı George Bush, Müşerref`in terörizme karşı kararlı tavrından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ``Müşerref`i terörizme ve aşırı dinciliğe karşı benimsediği kararlı tavırdan, modern ve ilerici bir devlet olan Pakistan`ı bu vizyonundan dolayı kutlarım`` ifadesini kullandı.

  Avrupa Birliği (AB) Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, İngiliz hükümeti ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Müşerref`in konuşmasından memnuniyet duyduğunu ifade edenler arasında yer aldı.

  Konuşmasında özellikle Pakistan topraklarının terörist amaçlarla kullanılamayacağını, biri Sünni diğeri Şii iki aşırı dinci örgütün faaliyetlerini yasaklayacaklarını ifade eden Müşerref, Hindistan ile aralarındaki Keşmir sorununun barışçı yolla çözülebileceğini vurgulamıştı. Bu arada, Hindistan`ın Pakistan lideri Müşerref`in konuşmasına bugün resmi tepkisini dile getirmesi bekleniyor.

  Hindistan Dışişleri Bakanlığı`ndan bir yetkili, Müşerref`in televizyondan yayınlanan konuşmasının metnini ``çok yakından`` incelediklerini ve resmi yanıtın bugün verileceğini söyledi, ancak yorum yapmaktan kaçındı. Adının gizli tutulmasını isteyen yetkili, ``Tepkimizi metni iyice inceledikten sonra açıklayacağız. Büyük olasılıkla bu akşamüstü bir basın toplantısı düzenleriz`` diye konuştu.

  Hindistan`ın konuşmaya resmi tepkisinin Başbakan Atal Behari Vajpayi`nin yanı sıra dışişleri, içişleri ve diğer hükümet üyeleriyle yapılacak istişarelerin ardından açıklanması beklenirken, İçişleri Bakanı L.K. Advani, Pakistan`dan terörizme karşı somut adımlar gelmezse Müşerref`in konuşmasından bir sonuç alınamayacağını söyledi.

  ABD`nin New York kentinde bulunan Advani, ``Yazılı ya da sözlü açıklamaları temel alarak Pakistan`ın terörizme karşı tutumu konusundabir yargıda bulunmayacağız`` dedi. Advani, Müşerref`in dünkü konuşmasının tamamını dinleyemediğini belirterek, Pakistan`ın 20 teröristi Hindistan`a teslim etmesi gerektiğini vurguladı. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı