Gündem Haberleri

  Müşerref: Pakistan'a yardımlar yetersiz

  ANKARA (A.A)
  21.10.2005 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Güney Asya depreminin ardından yabancıların yeniden inşa çalışmaları için vaat ettiği yardım miktarının tümüyle yetersiz olduğunu söyledi.

  Müşerref, BBC'ye verdiği demeçte, 620 milyon dolar civarında bir yardım sözü verildiğini, ancak ülkesinin yıkılan bölgeleri yeniden inşa etmek için 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Pakistan lideri, Pakistan'ın muhtemelen 500 bin yeni konut inşa etmesi gerekeceğini bildirdi. Müşerref, ayrıca depremin vurduğu bölgelere kıştan önce yardım ekiplerinin ulaşacağından emin olduğunu, ancak halen kazazedeler için acil çadır ve branda ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

  Deprem krizine geç tepki verdiği eleştirileriyle karşı karşıya kalan orduyu da savunan Müşerref, Pakistan ordusunun çok zor koşullar altında çalışmasına rağmen, yardım faaliyetini iyi yönettiğini kaydetti.

  Pakistan'da deprem nedeniyle 3 milyon kişinin uygun barınağa ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM), kış nedeniyle ikinci bir ölüm dalgası olabileceği uyarısı yaparak acil yardım çağrısında bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı